Miód

Pasieki Kameduły – gatunki miodu, propolis i pyłek kwiatowy

2016-01-27 14:30:00 Jakub Chojak

Pasieki Kameduły to pokaźnej wielkości (300 rodzin pszczelich) gospodarstwo pasieczne znajdujące się w Kamedułach (6 km od Buska-Zdroju), które Mariusz Węda prowadzi z żoną Anną od 1989 r. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji miodów odmianowych. Oczko w głowie to miód spadziowy iglasty świętokrzyski i miód rzepakowy, kremowany. Firma należy do sieci Dziedzictwa Kulinarnego Województwa Świętokrzyskiego.

Uzdrowiskowe walory miasta Kameduły, ścieżki rowerowe prowadzące do miejscowości i otaczające ją od południowej i zachodniej strony lasy aż proszą się o odwiedziny i zakup wspaniałych, gatunkowych miodów. Obecnie Pasieka Kameduły dysponuje trzema pasiekami stacjonarnymi i dziesięcioma wędrownymi, dlatego też oferta pasieki jest bogata, a w jej skład wchodzą m.in. przeróżne gatunki miodu, propolis i pyłek kwiatowy. – Posiadamy uprawnienia do sprzedaży bezpośredniej, nasze pasieki są pod kontrolą weterynaryjną. Należymy do sieci Dziedzictwa Kulinarnego, co jest potwierdzeniem tego, że nasze miody spełniają standardy najwyższej jakości – wyjaśnia Mariusz Węda.

Pasieka specjalizuje się w produkcji: miodu wielokwiatowego z mniszka i drzew owocowych, miodu rzepakowego, miodu wielokwiatowego, miodu akacjowego, miodu gryczanego, miodu lipowego, miodu ze spadzi iglastej (z Gór Świętokrzyskich) oraz miodu nawłociowego. – Miody sprzedajemy w postaci skrystalizowanej, płynnej i półpłynnej (rzepakowy i mniszkowy są kremowane). Istnieje możliwość kupna w hurcie, półhurcie oraz w detalu w słoikach – dodaje właściciel pasieki.

Historia gospodarstwa sięga nawet 35 lat wstecz – od jednej rójki, która osiadła za przysłowiową stodołą na małej brzozie. – Jednakże genetyczna miłość do pszczół (zarówno dziadek od strony mamy jak i ojca mieli pszczoły) sprawiła, iż obecnie wraz z żoną mamy około 300 pni pszczelich i całą infrastrukturę, którą stworzyliśmy dzięki wsparciu Unii Europejskiej – mówi pan Mariusz.

Gospodarkę zaczynał na zwykłych ulach warszawskich, ponieważ takie odziedziczył po dziadku i takie też dominowały w okolicy. Do dziś państwo Wędowie mają ich 50 sztuk i po pewnej modyfikacji idealnie usprawniły gospodarkę w tego typu ulach. Miód jest praktycznie tylko w nadstawkach (15 kg), można zajrzeć do gniazda zdejmując korpusy, a nie pojedyncze ramki.

Pszczoły jakie posiadamy to Carnica typu Alpejka, Jugo, Prima, Niemka, Pogórska oraz Buckfasty, do których mamy coraz większe przekonanie – dodaje Mariusz Węda.

Rodzaje i właściwości miodów:

• Wielokwiatowy z mniszka i sadów – kolor kremowy do żółtego. Sprzedawany w postaci skrystalizowanej i płynnej. Polecany w chorobach wątroby, chorobach serca i ogólnym osłabieniu.

• Rzepakowy – kolor biały do kremowego, sprzedawany w postaci skrystalizowanej. Polecany przy chorobach wieńcowych (niewydolność mięśnia sercowego).

• Wielokwiatowy – kolor złocisty do ciemno-herbacianego. Sprzedawany w postaci płynnej. Skuteczny przy alergiach, grypie i chorobach z przeziębienia.

• Akacjowy – kolor jasno-słomkowy do żółtego. Sprzedawany w postaci płynnej. Smak delikatny. W małych ilościach mogą spożywać diabetycy. Stosowany jest w leczeniu nadkwasoty żołądka, przy schorzeniach przewodu pokarmowego oraz nerek i przewodu moczowego. Zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych.

• Lipowy – kolor od jasno-żółtego do ciemno herbacianego (zależnie od domieszki spadzi). Charakteryzuje się wysoką aktywnością antybiotyczną. Stosowany w ostrych i przewlekłych chorobach przeziębieniowych, anginach, zapaleniach oskrzeli, schorzeniach reumatycznych oraz nerwicach.

• Gryczany – barwa ciemna do brunatnej, po skrystalizowaniu brązowy o smaku kontrowersyjnym. Charakteryzuje się wysoką aktywnością antybiotyczną. Stosowany jest w prewencji i leczeniu schorzeń układu krążenia, szczególnie na tle miażdżycowym, sprzyja zrastaniu się kości. Ze względu na dużą zawartość magnezu zalecany w diecie anty- nowotworowej.

• Spadziowy (spadź iglasta) – kolor ciemno-zielony do czarnego, sprzedawany w postaci płynnej. Po krystalizacji popielaty do ciemnozielonego. Uważany za najcenniejszy z miodów. Zawiera dużą liczbę biopierwiastków, leczy górne drogi oddechowe, wspiera leczenie gruźlicy i zapalenia płuc. Poprawia pracę serca. Działa jak antybiotyki. Stosowany w anemii, zaburzeniach przemiany materii, nerwicy serca i schorzeniach układu krwionośnego.

• Wrzosowy – barwa bursztynowo-herbaciana, dość silny zapach, konsystencja galaretowata, która znika po krystalizacji. Stosowany jest w zapaleniach dróg moczowych, leczeniu prostaty, kamicy nerkowej, dnie oraz zapaleniach jelit i biegunkach.

• Nawłociowy – stosowany w leczeniu układu moczowego, prostacie, dróg żółciowych oraz stawów.Ma działanie moczopędne i żółciopędne przeciwzapalne.

Preparaty pszczele:

• Pyłek kwiatowy – białko roślinne, bogate źródło makroelementów, witamin, aminokwasów i soli mineralnych. Polecany przy osłabieniach, wzmożonym wysiłku umysłowym i fizycznym, anemii, schorzeniu prostaty i rekonwalescencji. Jedna dawka to 3-5 łyżeczek, najlepiej z miodem.

• Propolis (kit pszczeli) – posiada właściwości bakteriostatyczne, bakteriobójcze, regene rujące. Polecany w stanach zapalnych, schorzeniach górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, działa podobnie jak antybiotyki. Stosować od 15 do 25 kropli na cukier lub wodę, 2 razy dziennie, przed śniadaniem i po kolacji. Dzieci nie więcej jak po 10 kropli 2 razy dziennie.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ