Polska

Piątek - geometryczny środek Polski

2023-03-05 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Maksymalnie pięć minut – tyle wystarczy na bycie w centralnym punkcie Polski. Geometryczny środek kraju to samograj, ale dojeżdżając do Piątku w województwie łódzkim raczej można się zdziwić jak bardzo gmina nie wykorzystuje faktu, że przebiega przez jej teren. Owszem stoi pomnik informujący, że znaleźliśmy się w takim miejscu i na tym koniec. Zdjęcie i można jechać w drogę. Dobrze, że chociaż można kupić kawę na stacji benzynowej.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

W punkcie, które według informacji jest geometrycznym środkiem Polski (według innych pomiarów taki znajduje się kilka kilometrów dalej w miejscowości Goślub) stoi pomnik. Oczywiście z odpowiednim napisem. Trochę przypomina Ziemię, trochę może ma przywoływać skojarzenia konkretnego miejsca – niczym punkt na mapie.

Wszystko znajduje się w centralnym punkcie miejscowości. Wokół trochę kwiatów na klombach a tak poza tym goły plac, bez ławek, bez informacji o tym kiedy dokonano pomiarów, kto je zrobił. Skąd wzięły się wątpliwości dotyczące przecięcia się osi kraju właśnie w tym miejscu? Znacznie więcej można przeczytać o bitwie nad Bzurą, która rozegrała się niedaleko od miasta.

Można zrobić sobie zdjęcie i tyle naszej wizyty w Piątku, który aż prosi się o wykorzystanie sytuacji. Plac można zagospodarować choćby na mapę Polski. Ustawić ławki, przecież piątek to ulubiony dzień nas wszystkich więc warto zatrzymać się w nim na dłużej. Kilka tablic informacyjnych. A w pobliskiej stacji benzynowej ustawić regał z kilkoma niewielkimi gadżetami, które przecież większość podróżnych lubi przywozić z wypadów. Dlaczego akurat tam powinny być sprzedawane? W sobotę po 14.00 trudno liczyć na otwarty sklep, w którym można by znaleźć pamiątki z centrum kraju, a przy okazji na stacji można też kupić kawę.

Tak też zrobiliśmy. Kilka zdjęć, szybki rzut okiem na otoczenie by przekonać się, że wiedzy o środku kraju nie pogłębimy, kawa i wyruszyliśmy w dalszą podróż.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ