Polska

Pieśni Cieśli. Bezcenne rękopisy pszczyńskiego folkloru wydane

2021-01-30 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Nadal śpiewane, jak i te zapomniane - więc tym bardziej pięciotomowe wydawnictwo pieśni ludowych Ziemi Pszczyńskiej to nie lada gratka dla miłośników folkloru, języka i muzyki. Publikacja to zbiór rękopisów Mariana Cieśli związanego z Szuszcem etnografa, muzyka i pedagoga, który całe swoje życie poświęcił odszukiwaniu i zapisywaniu regionalnych pieśni. Przepisanie ponad tysiąca zebranych przez niego utworów zajęło dwa lata. Obok zeszytów ze słowami, nutami i zapiskami „Koło mego łokiyneczka. Pieśni ludowe Ziemi Pszczyńskiej ze zbiorów rękopiśmiennych Mariana Cieśli” to także dwie płyty z nagraniami wybranych.

fot. Aleksandra Toborowicz
fot. Aleksandra Toborowicz

Pieśni obrzędowe, trzy zeszyty pieśni powszechnych i ostatni z pieśniami domowymi. Zbiór pięćdziesięcioletniej pracy Mariana Cieśli to ponad 1100 utworów. Etnograf i muzyk całe swoje życie poświęcił na zebranie i ocalenie muzycznej spuścizny Ziemi Pszczyńskiej. Efekty jego wiejskich wędrówek zachowały się w formie rękopisów, które teraz doczekały się druku. Przepisanie z oryginałów, pożółkłych i bardzo delikatnych kart zajęło dwa lata. - Cały zbiór, zawierający nie tylko nuty i teksty pieśni, ale też noty etnograficzne i zarys biografii zbieracza, a także recenzje naukowe jest doskonałym narzędziem pracy dla chórów, zespołów ludowych i muzyków, ale także dla nauczycieli szukających ciekawych sposobów uczenia o dziedzictwie kulturowym – informuje Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu, który wydał zeszyty.

Całość jest dopracowana w każdym calu. Zachwyca nie tylko cenna treść, ale też szata graficzna oraz fakt, że do zeszytów dodane są dwie płyty CD z nagraniami wybranych pieśni w wersji tradycyjnej i w aranżacjach na chór wielogłosowy. Nad merytoryczną stroną czuwała prof. nadzw. dr hab. Joanna Glenc.

Zbiór zawarty w publikacji jest tak cenny i warty rozpowszechniania, że tomy można kupić, ale można też pobrać.

Do pobrania:

Dodatkowo na stronie GOK w Suszcu oraz w mediach społecznościowych placówki pieśni można wysłuchać. Cykl „Pieśni Cieśli” tworzony przez Katarzynę Dudziak i Mateusza Dyszkiewicza, na co dzień grających w zespołach Rube ŚwinieKrzikopa i Pokrzyk to zachęta do poznawania spuścizny regionu i muzycznego eksperymentowania z jego folklorem.

https://kulturasuszec.pl/piesni-ciesli/

Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu na wydanie spuścizny po lokalnym etnografie pozyskał dotację z Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Patronat honorowy nad publikacją objął Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ