Polska

Polska wolna od upraw GMO

2012-01-03 12:30:00 Jakub Chojak

2 stycznia Rada Ministrów przyjęła dwa ważne rozporządzenia o zakazie stosowania materiału siewnego odmian modyfikowanych genetycznie (GMO), kukurydzy MON 810 i ziemniaka Amflora.

Wraz ze znowelizowaną ustawą o nasiennictwie, wprowadzają one w Polsce zakaz uprawy roślin modyfikowanych genetycznie. Polska dołącza tym samym do grona krajów członkowskich Unii Europejskiej takich jak: Austria, Francja, Grecja, Luksemburg, Niemcy i Węgry, które wprowadziły zakazy uprawy roślin modyfikowanych genetycznie – zgodnie z wolą swoich obywateli.

Jeśli zakaz uprawy i kary skutecznie zniechęcą rolników do kupowania materiału siewnego odmian GMO, a Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa będzie skutecznie kontrolowała przestrzeganie tego zakazu, będziemy mogli poszczycić się tym, że Polska jest krajem wolnym od upraw GMO.

Wspólne działania, burzliwa debata społeczna i medialna na temat upraw roślin zmodyfikowanych genetycznie zakończyły się zgodnie z oczekiwaniami obywateli, Prezydenta i zapowiedziami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przyszedł jednak czas na następne posunięcie – kompleksowe uregulowanie w jednej ustawie wszelkich kwestii związanych z GMO, poprzedzone szerokimi konsultacjami i debatą publiczną – informuje Dariusz Szwed, przewodniczący Rady Programowej Fundacji Zielony Instytut.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ