Żywność

Potrzebna czy niebezpieczna? W dniu świętej Barbary zjeżdżamy pod ziemię by przyjrzeć się soli.

2020-12-04 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Była nazywana białym złotem, obecnie nawet białą śmiercią. Dzięki soli wiele miast wyrastało na gospodarcze potęgi, a nasi przodkowie byli wstanie konserwować żywność. Stała się niezastąpiona w kuchni do tego stopnia, że zamiast pomagać zaczęła szkodzić. Uwielbiamy słone potrawy, a nadmiar chlorku sodu, którym jest z chemicznego punktu patrzenia wyjątkowo niebezpieczny, chociaż jej brak też może mieć poważne konsekwencje. Skoro dziś świętej Barbary, patronki górników, to wybierzemy się do kopalni, ale przyjrzyjmy się soli, którą też wydobywamy spod ziemi.

zdjęcie ilustracyjne/ źródło: pixabay.com
zdjęcie ilustracyjne/ źródło: pixabay.com

Sól była tak cenna, że służyła jako środek płatniczy. Także żołnierzom żołd wypłacano właśnie solą. W Biblii jest fragment, w którym przeczytamy, że sól była jednym z darów składanym Bogu. Wszystko ze względu na jej właściwości. Tak potrzebne w dawnej gospodarce, że była kartą przetargową w stosunkach międzynarodowych. Kto miał sól, miał władzę. Wpływy ze sprzedaż soli za czasów Kazimierza Wielkiego miały duży wpływ na stan królewskiego skarbca. Ponoć nawet 1/3 całego majątku władcy pochodziła właśnie dzięki handlu solą. Tyle historia, także polskiego kopalnictwa solnego, które tworzyła między innymi warta odwiedzenia Kopalnia w Bochni.

https://kopalnia-bochnia.pl/okopalni/index

Sól wydobywa się w różny sposób. W zależności od miejsca wydobycia różni się właściwościami oraz kolorem czego dowiecie się odwiedzając Kopalnię w Wieliczce, która została umieszczona na Liście Dziedzictwa UNESCO i to już w 1978 roku. Zanim wybierzecie się tam osobiście możecie zajrzeć na jej stronę.

https://www.kopalnia.pl/kopalnia-wiedzy/sol-rodzaje-z-calego-swiata-kolory-soli-ktore-trzeba-zobaczyc-xuwf

Najważniejsza właściwość soli, stosowana nadal, to konserwowanie żywności. Dzięki soli mięso można było przechowywać miesiącami a warzywa i owoce poddawać kiszeniu. Wtedy wystarczały na długie zimowe miesiące, a obok właściwości smakowych stawały się też naturalnymi lekami. Chociaż nie tylko w taki sposób sól może leczyć. Kąpiele z jej dodatkiem, groty solne lub specjalne lampy od lat stosowane są w medycynie naturalnej.

https://sol-klodawa.com.pl/produkty-dla-domu/

Sód, który jest głównym składnikiem soli jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Reguluje gospodarkę wodno – elektrolitową oraz temperaturę naszego ciała i bierze udział w transporcie składników odżywczych do naszych komórek. Pozwala na wchłanianie fluoru, jodu, potasu, magnezu i wapnia, czyli pierwiastków śladowych i pozbywa się z organizmu zbędnych produktów przemiany materii oraz oczyszcza przewód pokarmowy. Działa też przeczyszczająco oraz dezynfekująco i łagodząco przy zapaleniach dziąseł, bólu gardła i katarze. Płukanie i inhalacje z soli z powodzeniem stosowane są w medycynie naturalnej.

Dzięki soli na odpowiednim poziomie utrzymuje się nawodnienie komórek i ciśnienie krwi. Potrzebna jest naszym nerwom (przewodzi impulsy) i mięśniom. Sód to najbogatszy jonowy składnik krwi i w czasie jej dużej utraty roztwór soli stosowany jest jako jej substytut. Podobnie jak niedobór, który jest prostą drogą do zwiększenia poziomu cholesterolu oraz obniżenia poziomu insuliny.

Jednak zdrowa i niezbędna jest tylko w odpowiedniej dawce. Według norm wystarczy nam około 5 gramów na dobę. Mowa o soli, którą spożywamy nie jako ziarenka dodawane do potrwa, ale też o naturalnie występującym w produktach spożywczych sodzie lub dodanej. Jednak najwięcej tego pierwiastka przyjmujemy wraz poddanymi obróbce czy konserwacji artykułom spożywczym.

Takiej miary niestety nie stosujemy. Przeciętnie zjadamy nawet dwa razy więcej soli niż potrzebuje nasz organizm. Tyle samo soli zjadają Amerykanie. Jeszcze więcej solą Brytyjczycy.

Czym więc grozi zbyt duża miłość do białego złota? Przede wszystkim nadciśnieniem. Sól zdecydowanie przyczynia się do powstawania wszystkich chorób sercowo – naczyniowych. Wystarczy minimalne mniejsze dzienne spożycie soli by znacznie zredukować wystąpienie chorób serca. Proporcje? 3 gramy soli mniej to 8 procent mniejsze ryzyko zawału.

Wystarczy sól zastąpić ziołami. Też dają wyjątkowe doznania smakowe.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ