Polska

Promieniowanie dobre i złe. Ciekawa historia uranu w Kowarach.

2022-01-16 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Uran kojarzy się z niebezpiecznym promieniowaniem, ale ma także właściwości lecznicze. A historia jego wydobycia w Polsce jest niezwykle ciekawa i owiana wieloma tajemnicami. Część z nich można poznać wybierając się do Kowar.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Przez lata działała tam kopalnia uranu. Wydobyte złoża wyjeżdżały do ZSRR. Wykorzystywany był w elektrowniach atomowych oraz przy produkcji broni. Prace zakończono w 1973 r. Po wojnie było to jedno z bardziej atrakcyjnych miejsc pracy. Wysokie zarobki oraz dodatki ściągały do Polski nawet osoby, które wcześniej wyjechały za pracą na zachód. Jednak warunki pracy, a przede wszystkim promieniowanie było tak duże, że większość górników umierała w młodym wieku.

W niewielkich ilościach uran ma właściwości lecznicze. W latach 70-tych i 80-tych XX wieku w Kowarach działało Inhalatorium Radonowe. Zamknięto je po 15 latach. W roku 2000 sztolnie otwarto dla turystów. Powstała podziemna trasa z ekspozycją wyrobów z uranu oraz historią jego wydobycia w tym miejscu. Niesamowite wrażenie robią świecące w ciemności naczynia. Jest to jedno z pięciu tego typu miejsc na świecie.

https://www.karpacz.com.pl/atrakcje/sztolnie-w-kowarach-2 

Obok działa też hotel, który oferuje inhalacje radem. Takie zalecane są osobom z chorobami układu krążenia, oddechowego i ruchu oraz alergiami, a także dla cukrzyków. Wspomagają leczenie chorób kobiecych i bezpłodności. Oczywiście zawsze pod ścisłą kontrolą lekarza.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ