Polska

Przyciąga czarownice i daje zdrowie. Magiczna hyćka, czyli czarny bez

2021-06-21 11:19:50 redakcja@produkty-lokalne.pl

Zdobi kapeluszami z białych kwiatów i obłędnie pachnie. A skoro o nim piszemy to musi być jadalny i przy okazji zdrowy. Używał go już Hipokrates, w średniowiecznej Anglii miał nawet swoje stowarzyszenie a nasi dziadowie sadzili blisko domów. Nie tylko ze względów ozdobnych, ale przede wszystkim leczniczych i … magicznych. Przy okazji jego zapach odpędzał z domu nieproszonych gości. Wykorzystywać można kwiaty, owoce, korę i korzeń. Wiecie już o czym mowa? Dziś kilka słów o czarnym bzie, zwanym lekarskim lub hyćką.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Właśnie nadszedł czas zbierania kwiatów. Nawet nieszczególnie trzeba się wysilać by znaleźć krzew i zerwać kilka kremowych baldachimów. Czarny bez to krzew pospolity, który można spotkać na wielu kontynentach.

W Polsce rośnie praktycznie wszędzie – w parkach, na skwerach, w ogrodach i dziko. Wiele nie potrzebuje, ale oferuje bardzo dużo. Napar z kwiatów ma działanie napotne więc doskonale sprawdza się w czasie przeziębień. Działa moczopędnie więc wymiatają z organizmu toksyny i zbędnych produktów przemiany materii, działa też żółciopędnie dlatego polecany jest przy chorobach wątroby. Można go stosować jako płukankę przy bólach gardła lub w ciepłych i zimnych kompresach jako środek łagodzący stany zapalne skóry, a okłady z wywaru z korzenia, co stosował wspomniany już Hipokrates, łagodzi obrzęki. W średniowieczu korą z hyćki leczono otyłość.

Czarny bez sprawdza się także w gastronomii. Oczywiście jeść można kwiaty – świeże, suszone, przetworzone. Najczęściej podawane są w cieście naleśnikowym. Z owoców można zrobić konfitury i soki, które mają sporo witaminy C więc wzmacniają odporność. Ciemne kulki, które zbiera się pod koniec lata stosowane są także do barwienia win. Można z nich zrobić także nalewkę. I skoro jesteśmy przy alkoholu wspomniane na początku Stowarzyszenie Zbieraczy Czarnego Bzu założone w pierwszej połowie XIV wieku w Anglii miało kontrolować jakość win wytwarzanych z dodatkiem owoców krzewu, którego plantację posiadało.

https://hycka.pl/menu-2/

Owoce wykorzystywane są także w przemyśle. Wywar to naturalny barwnik tkanin na kolor oliwkowy. Sięgając po czarny bez musicie pamiętać, że ma też moce magiczne. Otaczano je kultem i szacunkiem. Według legend pod krzewem mieszkają zbłąkane dusze. Nasi przodkowie wierzyli, że wykonywane przy nim różnego rodzaju rytuały przywracają zdrowie i dają siłę. Chronił przed piorunami i piekielnymi mocami. Uznawany był za drzewo czarownic ponieważ w miejscu, gdzie wycięto czarny bez miały odprawiać swoje czary.

Dlatego też kwiaty krzewu trzeba zbierać przed Nocą Kupały, później wiedźmy zostawia na nim swój zapach. Czasu macie więc niewiele.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ