Polska

Przylot bocianów wróżył obfitość plonów. Obecnie sekrety ich życia poznajemy dzięki projektowi obserwacji przygodzickiego gniazda

2021-03-30 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Bociany zwiastują wiosnę, ale też zapowiadają urodzaj bądź jego brak. Pojawienie się ptaków w gnieździe po Zwiastowaniu Pańskim było znakiem trudnego roku. Przygodzicki samiec, z gniazda, które od kilkunastu lat można obserwować dzięki kamerom zamontowanym obok legowiska, pojawił się „w domu” dzień po Matki Boskiej Zagrzewnej. Przyleciał i czeka na partnerkę.

źródło: screen/http://www.bociany.przygodzice.pl/
źródło: screen/http://www.bociany.przygodzice.pl/

Każdej wiosny bociany są wyczekiwane i wyglądanie. Przylot z ciepłych krajów zapowiada poprawę pogody. Był jednym ze znaków do rozpoczęcia intensywnych prac polowych Dawniej wierzono, że pojawienie się tych ptaków przed świętem Zwiastowania przyniesie urodzaj i obfite zbiory.

http://sanctus.pl/index.php?grupa=1&podgrupa=232&doc=168

Być może dzień spóźnienia Dziedzica, gospodarza najsłynniejszego w świecie bocianiego gniazda nie będzie miało dużego wpływu na przepowiednie. Tym bardziej, że samiec od razu wziął się do uzupełnienia ubytków z lęgowisku, co oznacza, że wyczekuje Przygody. Zwyczajowo samica wraca do domu kilka dni po partnerze, którego zadaniem jest sprawdzenie lokum po zimie i przygotowanie na gody.

http://www.przygodzice.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=6&dzialy=6&sc=1&akcja=artykul&artykul=3354

Obserwacja bocianów gniazdujących od lat kominie nieczynnej kotłowni Urzędu Gminy w Przygodzicach ruszyła w 2004 roku. Wtedy na budynku zamontowano kamery, które umożliwiają podglądanie życia pary zwyczajowo nazywanej Przygodą i Dziedzicem. Imiona pochodzą od nazwy miejscowości, w której ptaki mieszkają. Przez te wszystkie lata par, które właśni to gniazdo wybrały na swój lęgowy dom było kila a projekt „Blisko bocianów” pozwolił na odkrycie naukowcom, a przede wszystkim laikom z wszystkich zakątków świata wielu sekretów życia ptaków symbolizujących życie, niewinność i wierność.

http://www.bociany.przygodzice.pl/

Obok możliwości obserwowania przylotów, godów oraz czasu oczekiwania na pisklęta, a później ich dorastania projekt to wiele spotkań, seminariów i wycieczek krajoznawczych po okolicy położonej w Dolinie Baryczy, która skupiskiem niezwykłej fauny i flory.

http://dbpoleca.barycz.pl/home?lang_id=1

Przez kilkanaście lat realizacji projektu gniazdo opuściło ponad 30 młodych bocianów. Wszystkie zostały zaobrączkowane więc informacje o miejscach pobytu niektórych z nich docierają do koordynatorów projektu. Tradycją jest także wybór przez internautów imion dla maluchów.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ