Polska

Ptasie trele na dzień dobry. A może zacząć budzić się z naturą?

2021-04-08 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Z takim zegarem milej wstawać. Ptasie trele związane są z ruchem słońca po niebie. Przedstawiciele każdego gatunku swoje śpiewy zaczynają w zależności od rozwidlenia i są tak dokładne, że moglibyśmy ustalać według nich nasze zegary. Plansze zdradzające rozpoczęcie ptasich aktywności można spotkać w wielu lasach, ale te miejskie działają według tego samego kodu więc czasami warto wytężyć słuch i przy okazji nauczyć się rozróżniać gatunki po śpiewie.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Niektóre zaczynają już około godziny 3.00 rano, dla większości z nas faktycznie to jeszcze noc. Jako pierwszy koncert zaczyna drozd, później rudzik, kos, świergotek. Każdy kolejny dołącza w odstępie kilku minut by stworzyć niesamowity koncert. A śpiew niesie się z różnych stron, bo każdy gatunek ma swoje ulubione miejsce trelów.

https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/blogi/blog-lesniczego/daj-sie-budzic-ptakom

Podobnie działają ptaki mieszkające w parkach i typowej miejskiej przestrzeni. Niektóre leśne gatunki można usłyszeć także na podwórzach kamienic i między blokami, chociaż w tych okolicach mieszkają też gatunki charakterystyczne dla miast lub takie, które z powodu ingerencji człowieka w naturalne, dzikie środowisko musiały szukać nowego. 

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ