Miód

Pyszne „lekarstwo”

2013-02-28 08:30:00 Jakub Chojak

Używamy go do herbaty i soków, do wypieku ciast i pieczywa, wielokrotnie podjadamy sobie wprost z naczyń, w którym jest przechowywany. Miód – słodki efekt pracy pszczół.

Miód kojarzy nam się przede wszystkim ze słodkim dodatkiem do napojów i potraw. Tymczasem stanowić może bardzo cenny element wspomagania naszego zdrowia. Nie zastąpi oczywiście zdrowego trybu życia i nie jest antidotum na wszystkie choroby – warto jednak wiedzieć o jego wpływie na nasz organizm nieco więcej.

W zależności od pochodzenia, wpływać może na poszczególne części naszego organizmu. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym rodzajom miodu. Miód wielokwiatowy cenny jest dla profilaktyki i leczenia przeziębień oraz grypy. Warto go też stosować w codziennej aktywności, szczególnie przy fizycznym i psychicznym wyczerpaniu. Dzięki dużej ilości olejków eterycznych miód lipowyjest niezastąpiony podczas dolegliwości górnych dróg oddechowych. Posiadający aż 47 biopierwiastów miód wrzosowy doskonale nadaje się natomiast do wspomagania organizmu podczas chorób oczu, serca i układu pokarmowego. Dla osób zmagających się z chorobami serca, wysokim ciśnieniem oraz miażdżycą najlepszy jest miód rzepakowy. We wszelkim rodzaju zaburzeniach przewodu pokarmowego, szczególnie z trawieniem, doskonały jest miód akacjowy, który bardzo często stosuje się w leczeniu wrzodów żołądka lub dwunastnicy. Warto też o nim pamiętać podczas leczenia skóry, a zwłaszcza w ropnych zakażeniach – okłady dobrze wpływają na gojenie się ran. Miód spadziowy stosowany jest natomiast m.in. przy schorzeniach stawów i układu nerwowego.

To tylko niektóre przykłady rodzajów miodu, bo w różnych regionach Polski wytwarzany jest także miód malinowy, koniczynowy, nawłociowy, czy mniszkowy – a jaki rodzaj miodu wytwarzany jest w Państwa regionie?

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ