Polska

Relaks na wodzie? Polecamy Międzynarodową Drogę Wodną Rotterdam – Kaliningrad przez pięć polskich województw

2021-08-18 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Nad wodą a może lepiej na wodzie? Człowiek to zwierzę lądowe, ale bez wody żyć nie może więc wkładajcie kapoki zapraszamy na pokład. Przed nami wyprawa ze wschodu na zachód lub z zachodu na wschód. Nie ważne, który kierunek wybierzecie, ale Międzynarodowa Droga Wodna E70 to setki kilometrów trasy łączącej Rotterdam z Kaliningradem przez Berlin – Kostrzyn- Bydgoszcz- Zalew Wiślany, a po drodze piękne krajobrazy, możliwość zejścia na ląd i poznania wielu ciekawych i bezcennych przyrodniczo oraz historycznie miejsc oraz odnawiana i nowa infrastruktura, a wszystko to sprawia, że ciągnie na wodę. Może to propozycja na kolejną wyprawę?

Nabrzeże przy Bulwarze Zygmunta Augusta w Elblągu/źródło: https://mdwe70.pl/
Nabrzeże przy Bulwarze Zygmunta Augusta w Elblągu/źródło: https://mdwe70.pl/

Śródlądowa droga wodna to odnawiany sposób transportu, ale też przemieszczania się i spędzania aktywnie czasu z możliwością poznawania krajów i regionów także od strony lądu. Szlak biegnie od Antwerpii przez Holandię, Niemcy, Polskę, Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej, aż do Kłajpedy na Litwie.

https://mdwe70.pl/mapa-obiektow/ 

W Polsce przebiega przez lubuskie – 122 km, wielkopolskie - 179 km, kujawsko-pomorskie - 145 km, pomorskie – 182 km i warmińsko-mazurskie – 24 km. Tworzą go Odra, Warta, Noteć, Kanał Bydgoski, Brda, Wisła, Nogat, Szkarpawa, Kanał Jagielloński oraz Zalew Wiślany. Koncepcja porozumienia między samorządami dotycząca stworzenia warunków do odrodzenia transportu i turystyki śródlądowej narodziła się w 2006 roku. Przez ten czas odnowiono dawną wodną infrastrukturę i wybudowano nową tak by żeglarze bez problemów mogli przemieszczać się na wybranych odcinkach. Przy okazji położono też nacisk na rozwój terenów wokół rzek, by ułatwić wybór wodnego transportu przedsiębiorcom, a turystom umożliwić dostęp do atrakcji lądowych. Spory nacisk na inwestycje w rejonach rzek tworzących MDW E70 kładą też prywatni przedsiębiorcy.

https://mdwe70.pl/projekt-mdwe70/o-projekcie/ 

Miłośnicy żeglugi śródlądowej z tej trasy korzystają chętnie. Osoby, które dopiero myślą o tym sposobie spędzania wolnego czasu powinny na początek sięgnąć po szczegółową i bogatą mapę z detalami opisującą polski odcinek E70.

Mapa to drobiazgowy opis każdego fragmentu trasy w poszczególnych województwach, charakterystyka rzek i miast przez, które E70 przepływa. A do tego ciekawostki hydrotechniczne i turystyczne oraz wykaz śluz, mostów, portów i przystani a także muzeów i punktów informacji turystycznej. Dla laików także ściąga ze znaków żeglugowych.

Mapę można otrzymać w trakcie wydarzeń organizowanych przez poszczególne województwa. Wystarczy odwiedzić stoiska.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ