Polska

Robinia akacjowa zwana akacją. Ładnie wygląda, intensywnie pachnie, nieźle smakuje i uczula.

2023-05-10 10:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Pięknie wygląda i pachnie, ale też smakuje. Przede wszystkim pszczołom, które z robinii akacjowej (znanej u nas jako akacja) produkują jeden z najpopularniejszych miodów. Kwiaty możemy włączyć też do naszego menu. Najczęściej podawane są w cieście naleśnikowym. 

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
Akacja pochodzi ze strefy zwrotnikowej. Może być drzewem lub krzewem - wszystko zależy od tego czy ma pień pokryty korą. Akacja rośnie przez ok. 40 lat, później rozwój się zatrzymuje, ale sama roślina może dożyć nawet ponad 150 lat. Istnieje ponad 1300 odmian. Drewno akacjowe jest elastyczne, ale bardzo trwałe. Akacja mylona jest z popularną u nas robinią akacjową, która przywędrowała na kontynent z Ameryki Północnej. Znajduje się na światowej liście gatunków inwazyjnych i problematycznych ze względu na negatywny wpływ na glebę oraz uniemożliwianie rozwoju innym roślinom. Najczęściej osiąga wysokość ok. 25 metrów. Drewno z robinii jest plastyczne i wytrzymałe. Symbolizuje męstwo i odnowę, ale też wolność. Liście wykorzystywane są do wróżenia. Odrywając kolejne zadaje się pytanie "kocha, nie kocha?" Odpowiedź daje ostatni listek. 
 
Maj to czas kwitnienia robinii akacjowej. Najczęściej spotykane są te z białymi kwiatami, ale zdarzają się także z żółtymi. Kwiaty bardzo intensywnie pachną, a wydzielane przez nie pyłki uczulają. Uwielbiają je pszczoły i świetnie nadają się jako produkt wykorzystywany w kuchni i lecznictwie. Mają sporo olejków eterycznych, soli mineralnych i kwasów organicznych. 
 
Kwiaty akcji działają wzmacniająco, uspokajająco, poprawiają krążenie, obniżają ciśnienie i rozszerzają naczynia krwionośne. Wspomagają układ trawienny, łagodzą chorobę wrzodową, usprawniają układ moczowy, oczyszczają nerki i wymiatają toksyny z organizmu. Powinni ich unikać alergicy. 
 
Najpopularniejszy jest miód "akacjowy", który najdłużej zachowuje postać płynną.
 
Suszone kwiaty akacji można wykorzystać do naparów oraz jako dodatek do deserów i sałatek. Kwiaty oczywiście trzeba suszyć w ciemnym i suchym miejscu. 
 
Podobnie można wykorzystać syrop. Najpierw trzeba zagotować wodę z cukrem i cytryną - musi powstać gęsty płyn. Po przestygnięciu dodajemy do niego umyte kwiaty i trochę akacjowego miodu, mieszamy i odstawiamy w ciemnym miejscu na dzień lub dwa. Później odcedzamy.    
 
Bardzo często kwiaty robinii smażone są w cieście naleśnikowym lub dodawane do racuchów.
 

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ