Sekretne życie pszczół. W ulu dzieje się sporo, od czułości dla potomstwa do aktów kanibalizmu

2021-04-07 10:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Pracowite, to fakt. Inteligentne, nikt nie zaprzeczy, ale czy wiecie, że każda pszczoła ma charakterystyczną cechę osobowości a kiedy trzeba potrafią być szokująco brutalne? Takie wnioski wyciągnęli naukowcy z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie nad Menem. Badacze podglądali pszczoły dzięki kamerom zamontowanym w ulu.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

O pszczołach wiadomo wiele. Okazuje się jednak, że owady mają jeszcze sporo tajemnic.

Dzięki miniaturowym urządzeniom zamontowanym w ulu niemieccy naukowcy pod wodzą Paula Sieferta odkryli kilka kolejnych. I zaskakujących. Każda decyzja dotycząca roju jest wyjątkowo przemyślana.

- Ogólnie jestem zafascynowany tym, jak pszczoły miodne potrafią wybrać korzystną dla kolonii decyzję i zastanawiam się, jak postrzegają swoje otoczenie i informacje oraz czy ich działania są oparte na nauce lub instynkcie – powiedział Paul Siefert na łamach cosmosmagazine.com. - Byłem zaskoczony, widząc, że robotnica, która weszła do komórki, w której znajdowały się pasożyty (roztocze Varroa destructor), w ogóle się tym nie przejęła i po prostu zaatakowała intruza.

Inaczej mówiąc dokonała aktu kanibalizmu w obronie rodziny. Tej też poświęcają wiele czasu. Dzięki nagraniom można dowiedzieć się jak wygląda składanie larw i opieka nad potomstwem.

Wszystkie filmy dostępne są bezpłatnie. Nagrania z ula można obejrzeć na stronie cosmosmagazine.com

https://cosmosmagazine.com/nature/animals/bee-behaviour-what-do-bees-do-at-home/?fbclid=IwAR3Yl6WeFSqD4Xp4miFjxOxukQfUrB0eUNIpxCint6tp-EZBBN4Kk-wFC5g

Ideą naukowców było zgłębienie sekretów pszczół i zachęcenie pszczelarzy, ale też wszystkich ciekawych pszczelego życia do przyjrzenia się jak funkcjonuje kolonia.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ