Polska

Serbinów z Nocy i Dni zaprasza

2023-05-18 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Obowiązkowy punkt na mapie podróży wielbicieli literatury, a szczególnie jednej z najpiękniejszych polskich sag rodzinnych pióra Marii Dąbrowskiej. Serbinów z „Nocy i Dni” to rodzinny Russów pisarki. Główni bohaterowie – Barbara i Bogumił sporo cech otrzymali od rodziców autorki, a i ją samą można znaleźć na kartach książki. W dworku, w którym spędziła dzieciństwo i młodość mieści się muzeum poświęcone Marii Dąbrowskiej i jej twórczości. Organizowane są także okolicznościowe wystawy i wydarzenia przypominające czasy, w których żyła.

fot. Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej
fot. Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej

Serbinów przywitał Barbarę i Bogumiła deszczem i wszechobecnym błotem. Ciężka praca gospodarza, ale też wsparcie marzącej o innym – lepszym życiu, ale trwającym przy nim Barbary sprawiły, że miejsce zmieniło się w kwitnące gospodarstwo z pięknym dworem otoczonym uroczym ogrodem.

Wielkopolski Russów położony w gminie Żelazków to rodzinny dom Marii Dąbrowskiej. Tam spędziła pierwsze lata. W życiu mieszkańców, rodziców, przyjaciół i służby szukała inspiracji dla swoich powieści. Klimat miejsca i związanych z nim ludzi mistrzowsko opisała w najlepszej swej powieści „Noce i Dni”, w którym rodzinna wieś zmienia się w Serbinów, a niedaleki Kalisz staje się Kalińcem, gdzie toczyło się wielkie życie a Agnisia, czyli młoda Maria pobiera nauki na pensji Semadeniowej.

https://www.muzeumwkaliszu.pl/dworek-marii-dabrowskiej-w-russowie.html

Genialność języka, narracji, opisów bohaterów i zdarzeń potwierdza kandydatura powieści do literackiej Nagrody Nobla – w 1939, 1957, 1959, 1960 i 1965. Tak pięciokrotnie. Akademia polskiej epopei ziemiańskiej nie doceniła.

Biorąc do ręki najbardziej znane dzieło Marii Dąbrowskiej można ruszyć tropem jej bohaterów we współczesnym świecie. Znakomite i szczegółowe obrazy doskonale poprowadzą po miejscach, w których bywali i które przez całe życie towarzyszyły pisarce.

- Cała moja dotychczasowa twórczość obejmuje mały skrawek ziemi kaliskiej, na którym się urodziłam i wychowałam. Wszystkie tematy moich głównych książek wydźwignęły się ze mnie w wiele lat po opuszczeniu na zawsze moich stron rodzinnych – napisała w swoich „Dziennikach”.

Wracając do Serbinowa, czyli Russowa, w którym mieści się nie tylko muzeum poświęcone Marii Dąbrowskiej, ale też skansen. W otaczającym dworek parku można obejrzeć zabytki budownictwa ludowego ziemi kaliskiej – chaty oraz zabudowania gospodarcze. Najnowszą atrakcją jest stary sad, w którym posadzono dawne odmiany jabłoni i gruszy oraz ogród warzywno - zielny i kwiatowy.

Obok stałych ekspozycji w dworku przygotowywane są czasowe wystawy poświęcone rocznicom związanym z twórczością Marii Dąbrowskiej lub jej bliskich oraz przybliżające czasy bohaterów „Nocy i Dni”. Jednym z najbardziej lubianych wydarzeń jest „Niedziela u Niechciców”. Cykliczne plenerowe wydarzenie obfitujące w wiele atrakcji przyciąga tłumy wielbicieli powieści i urokliwego sielskiego życia.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ