Polska

Serce Katowic. Magiczny Nikiszowiec.

2022-07-14 21:12:39 redakcja@produkty-lokalne.pl

Jeśli Katowice są sercem Górnego Śląska to sercem Katowic jest Nikiszowiec. Miasto odwiedziliśmy żeby zobaczyć słynne górnicze osiedle, które przeżywa renesans popularności. Jeśli podążycie naszym śladem zarezerwujcie sobie dłuższa chwilę na szwendanie między kamienicami. I koniecznie czas by zjeść obiad i deser na placu Wyzwolenia.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
W oddalonym od centrum Katowic osiedlu spotyka się niezwykłe rozwiązanie urbanistyczne, ciekawa architektura i sztuka zdobnictwa z górnośląskim industrializmem. A w powietrzu unosi się dawny górniczy duch pomieszany z nowoczesnością, która wie, że jest tylko dodatkiem do utartego schematu i nie powinna, a nawet nigdy nie będzie dominować.

Nikiszowiec to dzieło Emila i Georga Zillmannów z Charlottenburga. Osiedle według ich pomysłu? Praktyczne i logicznymi rozwiązaniami. A jednak niezwykłe. Tutaj każdy budynek - nawet każde wejście i okno indywidualny charakter. Niby takie same, a jednak inne. Dlatego spacer po Nikoszowcu będzie przyjemnością dla miłośników historii sztuki. Zdobienia budynków zachwycają i wprawiają w zdumienie różnorodnością i detalami. Wizyta na zabytkowym osiedlu usatysfakcjonuje osoby lubiące industrialne stylizacje, a nawet miłośników zieleni. Każdy budynek ma podwórze, a na nich dzikie, tradycyjne ogrody, w których dominuje roślinność. Wszystkie dostępne, chociaż ze szwędania po podwórkach zrezygnowaliśmy by nie okradać mieszkańców z ich prywatności i intymności. Spoglądaliśmy na nie nieśmiało i z daleka. W końcu Nikiszowiec powinien być obowiązkowym punktem dla wszystkich, których zachwycają nowoczesne osiedla z domami i ogrodami wg. jednej koncepcji, bez przestrzeni na indywidualizm i zamkniętych na świat. Katowickie osiedle na pierwszy rzut oka jest takim tworem, ale Zillmannowie - nie szukając górnolotnych sformułowań - dali mu dusze.
Centralnym punktem Nikiszowca jest plac Wolności. Tutaj znajduje się kościół oraz Dział Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic. W podcieniach dawnego "Konsum" są sklepy spożywcze i z pamiątkami oraz restauracje i kawiarnia. 
Każdy z budynków to 12-mieszkaniowe trzykondygnacyjne bloki połączone w sześć zamkniętych kwartałów. Przecinają je biegnące prostopadle ulice, a każdą zamyka przewiązka na szerokich arkadach łącząca budynki mieszkalne. Bracia Zillmannowie projektując osiedle górnicze zaprojektowali dwa budynki szkoły, mieszkania dla nauczycieli i kościół. 
 
Nikiszowiec znajduje się na liście pomników historii.  

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ