Europa

Susza trawi lasy. Plan UE na walkę z pożarami to posadzenie miliardów drzew

2020-11-16 09:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Największe w historii pożary lasów dotknęły odległe zakątki i strawiły tysiące bezcennych drzewostanów w Europie. W czołówce krajów o największej częstotliwości pożarów jest Polska. Powodem niszczącego ognia są zmiany klimatyczne. Tropikalne upały zalewające poszczególne kontynenty i brak opadów stają się coraz większym zagrożeniem dla naszego ekosystemu alarmuje w sprawozdaniu analizującym pożary lasów w 2019 roku Komisja Europejska.

redakcja@produkty-lokalne.pl
redakcja@produkty-lokalne.pl

Z największymi w historii pożarami walczyła w ubiegłym roku Australia. Ogień zniszczył tysiące hektarów zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz lasy Amazonii. Nie ustrzegła się go Syberia. Także Europa, w której pożary strawiły ponad 400 tysięcy hektarów bezcennych przyrodniczo terenów. Tylko w pierwszym kwartale 2019 roku na terenie Unii Europejskiej ogień strawił obszar o większej powierzchni niż w ostatnich 12 latach. Ponad 150 tysięcy hektarów jakie strawił ogień w krajach UE było obszarem chronionym „Natura 2000”.

W raporcie można przeczytać, że wraz ze wzrostem ilości pożarów rośnie szybkość reagowania na pojawiający się w przyrodniczo cennych terenach ogień. A odnowienie drzewostanu to jedna ze strategii UE na najbliższe 10 lat. W tym czasie ma być posadzonych 3 miliardy drzew.

 

Kraje, w których najczęściej wybuchały pożary lasów to Hiszpania, Portugalia i Polska.

WIĘCEJ O RAPORCIE ORAZ UNIJNEJ STRATEGII NA RZECZ BIORÓŻNORODNOŚCI TUTAJ

https://ec.europa.eu/poland/news/201030_forrest_fires_pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ