Suszone, smażone, marynowane – wielkie grzybobranie

2020-11-14 16:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Grzybobranie to ponoć narodowy sport Polaków. Jesienią oblegamy lasy w poszukiwaniu borowików, maślaków, rydzów, kurek, koźlarzy. Chociaż tak naprawdę część z nich pojawia się już latem i jeśli pogoda sprzyja to niektóre grzyby możemy znaleźć także zimą, kiedy szczególnie chętnie sięgamy po nasze zbiory. Trudno też wyobrazić sobie wigilijne menu bez zupy grzybowej, grzybowego sosu, kapusty z grzybami czy pierogów z farszem, którego są głównym składnikiem.

redakcja@produkty-lokalne.pl
redakcja@produkty-lokalne.pl

Mają wyjątkowo intensywny aromat więc każde danie z grzybami ma niepowtarzalny zapach i oczywiście smak. Równocześnie są wyjątkowo bogate w witaminy i mikroelementy. Świeże, które w 90 procentach składają się z wody, mają białka prawie tyle samo co mięso. Suszone im nie ustępują. A do tego są niskokaloryczne i mają wyjątkowo dużo błonnika ułatwiającego trawienie. Chociaż same w sobie są ciężkostrawne. Dlatego, chociaż wyjątkowo uniwersalne – suszone, marynowane, gotowane, pieczone, smażone - jeśli chodzi o ich zastosowanie w kuchni, należy je odpowiednio łączyć. W towarzystwie tłuszczu i alkoholu oraz jedzone przed snem mogą być powodem problemów gastrycznych.

W Polsce występuje ponad 40 jadalnych gatunków grzybów. Ponieważ lubią wodę to wysypu może możemy spodziewać się tuz po deszczu, kiedy nie tylko dni, ale i noce są ciepłe. Chociaż są gatunki, które lubią lekki mróz. Każdy ma też swoje ulubione otoczenie. Najpopularniejsze borowiki znajdziemy w okolicy dębów lub sosen, kozaki w sąsiedztwie brzóz a rydze świerków. A gdzie ich szukać dowiecie się zaglądając na stronę https://grzyby.pl/wystepowanie.htm 

Podstawowa zasada przy zbieraniu grzybów to zostawić tego, który budzi nasze wątpliwości. I najlepiej omijać te z blaszkami pod kapeluszem. I bardzo ważna rzecz. Niejadalne dla nas są pokarmem dla zwierząt i częścią leśnego ekosystemu dbając o przepływ substancji odżywczych rosnących tam roślin więc nie możemy ich niszczyć.

A jak zbierać grzyby? - Owocniki grzybów należy delikatnie wykręcać z grzybni, by nie uszkodzić grzybni – przypominają leśnicy.

Szczegóły i wskazówki dla grzybiarzy można znaleźć na stronie Lasów Państwowych

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki/grzyby-ktore-nalezy-zbierac-i-jak-sie-zachowac-w-czasie-grzybobrania 

 

 

 

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ