Polska

Święto Trzech Króli - skąd się wzięła tradycja kolorowego orszaku?

2021-01-06 09:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Zobaczyli znak na niebie i rozpoczęli wędrówkę by oddać pokłon narodzonemu Prorokowi. Wspomnieniem wędrówki Trzech Króli do Betlejem są orszaki wędrujące ulicami miast w święto upamiętniające władców. Jasełka związane ze wspomnieniem Kacpra, Melchiora i Baltazara w Polsce są młoda tradycją. Jednak są kraje, w których kolorowe parady przystrojonych w korony ludzi odbywają się od lat.

zdjęcie ilustracyjne/źródło: Calisia.pl
zdjęcie ilustracyjne/źródło: Calisia.pl

Tak jest w Hiszpanii oraz niektórych regionach Meksyku. Parady odbywają się dzień przed Objawieniem Pańskim, przypadającym na 6 stycznia. Królowie idący na czele pochodu rzucają najmłodszym słodycze i śpiewają pieśni. Wtedy też wręczane są prezenty dzieciom.

Orszaki Trzech Króli w Polsce mają krótką historię. Wszystko zaczęło się w 2005 roku w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie Sternik. Jasełka wystawione przez dzieci tak się podobały, że po kilku latach sceną dla stały się ulice Warszawy. Pierwszy w naszym kraju orszak przeszedł przez stolicę w 2009 roku.

http://orszak.org/historia-orszaku-trzech-kroli

Niewiele ponad 10 lat wystarczyło by tradycja wspominania w ten sposób wędrówki Mędrców podążających za gwiazdą by oddać hołd narodzonemu właśnie Jezusowi wpisała się w kalendarz wydarzeń większości miast, miasteczek i wsi. Tym bardziej, że od 2011 roku jest to dzień wolny od pracy.

Grupę pielgrzymów wystrojonych w korony prowadzą trzej królowie, w których często wcielają się osoby znane w danym środowisku – działacze społeczni, artyści, samorządowcy, politycy. Odgrywane są historie i śpiewane są kolędy oraz pastorałki.

Parady z okazji Objawienia Pańskiego w 2021 roku będą się odbywać, ale w zmienionej formie niż przez ostatnie lata. Ograniczenia związane z pandemią koronawirusza sprawiły, że będą miały kameralną, symboliczną formę. I oczywiście niektóre będą transmitowane w internecie.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ