Europa

Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące pasażerów kolei

2021-05-05 11:00:04 redakcja@produkty-lokalne.pl

Większe możliwości zmian przy spóźnionych lub odwołanych pociągach – pasażerowie podróżujący kolejami po Unii Europejskiej łatwiej będą mogli odzyskać pieniądze lub wybrać inną trasę. Zmiana przepisów wprowadza też udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz rowerzystów. Precyzuje także przepisy, na podstawie których przewoźnik rozpatruje część reklamacji niezadowolonych podróżujących.

zdjęcie ilustracyjne/fot. Patrycja Zarębska
zdjęcie ilustracyjne/fot. Patrycja Zarębska

Osoby niepełnosprawne, mające problemu w poruszaniu się i potrzebujące pomocy przy korzystaniu z usług kolei o planowanej podróży będą musieli przewoźnika powiadomić na dobę przed odjazdem. Wcześniej musiały zrobić to na 48 godzin przed wyruszeniem w trasę. Pomagający im towarzysze będą podróżować bezpłatnie. W pociągu musi znaleźć się także miejsce dla psa przewodnika.

Łatwiej będzie też odzyskać pieniądze lub wybrać alternatywna trasę w momencie spóźnienia się pociągu. Będzie dotyczyć to opóźnień powyżej godziny.

- Pasażer musi móc podróżować w tej samej klasie, na jaką wykupił pierwotnie przejazd. Podróżujący pociągiem będą mogli sami zmienić trasę podróży lub otrzymać zwrot kosztów biletu, jeżeli przewoźnik nie zaproponuje możliwości zmiany trasy w ciągu 100 minut od planowanego odjazdu – informuje w komunikacie prasowym PE Dorota Kolińska. - Przewoźnik musi zaproponować pasażerowi zmienioną trasę nawet w okolicznościach siły wyższej. W razie potrzeby musi mu zapewnić posiłek i napoje, a także zwrot kosztów zakwaterowania.

Nowe przepisy regulują też kwestie zwalniania przewoźników z wypłaty odszkodowania z powodu opóźnień. Dotyczy to przypadków „siły wyższej”, do której należą ekstremalne warunki pogodowe i klęski żywiołowe, ale również zagrożenie dla życia i zdrowia, czy zamachy terrorystyczne.

W pociągach będzie też więcej miejsc dla rowerów. Zgodnie z nowymi przepisami przynajmniej cztery w każdym składzie wyruszającym w podróż.

- Udało nam się zapewnić takie same minimalne prawa pasażerów w całej UE. Są to ważne postępy, dzięki którym podróże koleją stają się wygodniejsze i lepiej dopasowane do potrzeb pasażerów - powiedział poseł-sprawozdawca Bogusław Liberadzki (S&D, PL).

Przepisy będą miały zastosowanie na połączeniach krajowych i międzynarodowych. Zaczną obowiązywać w 2023 a te dotyczące przestrzeni rowerowej po dwóch kolejnych latach.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ