Polska

Wiatrak "Jakub" w Sulmierzycach

2021-06-08 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Przejeżdżając przez Sulmierzyce w Wielkopolsce warto zboczyć z głównej trasy i obejrzeć stojący na krańcach miasta drewniany wiatrak. Takich koźlaków było w miejscowości kilkanaście. Zachował się tylko ten jeden, którego od imienia właściciela nazwano „Jakubem”. Nadszarpnięty zębem czasu w ostatnich latach przeszedł prace konserwatorskie i rekonstrukcję ramion. Renowacja drewnianego zabytku została doceniona przez Ministerstwo Kultury.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Powstanie wiatraka datowane jest na 1795 rok. Taka data widnieje na mącznej belce stąd przypuszczenia, że wtedy został wybudowany, a jego właścicielem był Jakub Kokot, któremu koźlak zawdzięcza obecne imię.

Historia drewnianego wiatraka do końca nie jest znana. Obecnie stoi on przy zbiegu ulic Poznańskiej i Ceglarskiej, ale możliwe, że został tam przeniesiony w 1891 roku. Jest to inna wyryta na podkładce pod mącznicą data, która wskazuje, że drewniany obiekt został tez wtedy wyremontowany. Zabytek jest własnością Sulmierzyc i jest jednym z 12 takich obiektów, które jeszcze w XVII wieku na tym terenie pracowały.

http://sulmierzyce.pl/wiatrak.html

Wiatrak w 1983 roku został wpisany do rejestru zabytków. W ostatnich latach wymagał prac konserwatorskich i naprawczych. Przede wszystkim konieczne było odtworzenie połamanych przez wiatr ramion. Wszystkie zostały odtworzone i obecnie koźlak prezentuje się w całej okazałości.

Wykonane przy nim prace w 2011 roku zostały nagrodzone w konkursie „Zabytek zadbany” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W kategorii architektura drewniana zajął pierwsze miejsce.

https://www.gov.pl/web/kulturaisport/zabytek-zadbany

Prace renowacyjne także zostały wsparte z budżetu resortu kultury.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ