Imprezy

Wielkopolskie Święto Plonów w Liskowie

2014-08-30 12:30:00 Jakub Chojak

Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud – powiedział Marszałek Marek Woźniak otwierając XVIII Dożynki Wojewódzko -Diecezjalne, które w tym roku odbyły się w Liskowie. 
Na to doroczne Święto Plonów zjechały delegacje rolników z trzydziestu trzech dekanatów diecezji kaliskiej i wszystkich powiatów wchodzących w skład Województwa Wielkopolskiego.

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił nieprzypadkowy wybór ziemi liskowskiej na miejsce dożynek wojewódzkich – Nie ma chyba lepszego miejsca jak Lisków, aby mówić o sile, jaką daje współpraca i umiejętność jednoczenia się wokół wspólnego celu. To przecież tutaj, ponad sto lat temu, pod światłym przewodnictwem księdza Wacława Blizińskiego, wcielono w życie, tak bliskie Wielkopolsce, idee pracy organicznej – w sposób naprawdę imponujący – mówił Marek Woźniak – Cieszę się, mogąc dzisiaj przekazać podziękowania dla wszystkich wielkopolskich rolników właśnie z Liskowa, bo to miejsce zasługujące na uwagę i uznanie – także dziś. Tym bardziej, że gmina Lisków nie tylko szczyci się chwalebną historią, ale przede wszystkim pozostaje wierna ideałom zaszczepionym przez księdza Blizińskiego – dodaje.

Dożynki tradycyjnie zainaugurowało otwarcie Wystawy Rolniczej, w której wziął udział wicemarszałek Krzysztof Grabowski, który podczas otwarcia powiedział – Widzimy jak wielkopolskie rolnictwo się zmieniło i rozwinęło. Nasi rolnicy zaliczają się do europejskiej elity.

Następnie Marszałek Woźniak ze współgospodarzami dożynek złożył kwiaty na mogile ks. Wacława Blizińskiego na liskowskim cmentarzu.

O godz. 13.00, święceniem dożynkowych wieńców i chleba, rozpoczęła się msza święta dziękczynna, którą celebrował Biskup Kaliski ks. Edward Janiak. Podczas uroczystości Biskup w szczególny sposób wyróżnił dwie osoby – srebrne pierścienie św. Józefa wręczył Marii Krawiec, która stoi na czele Gminy Lisków oraz Krzysztofowi Grabowskiemu – wicemarszałkowi województwa wielkopolskiego.

Po mszy uczestnicy spotkania obejrzeli obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Następnie Marszałek Województwa Wielkopolskiego dzielił się chlebem wypieczonym z tegorocznych ziaren, otrzymanym z rąk Starostów Dożynek – Magdaleny Bruź oraz Jacka Grzelaka. Tę część zakończyło wręczanie nagród w konkursach na najlepszy wieniec dożynkowy i stoisko dożynkowej wystawy.

Zwycięzcami w konkursie wieńcowym zostali: I miejsce powiat pilski, II miejsce powiat złotowski, III miejsce powiat czarnkowsko – trzcianecki. W konkursie na stoisko dożynkowej wystawy I miejsce zajęło Stowarzyszenie LGD 7 Kraina Nocy i Dni, II miejsce Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej, III miejsce Klub Kolekcjonerów Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych.

W tegorocznych dożynkach w Liskowie wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, parlamentarzyści ziemi wielkopolskiej oraz samorządowcy z całego regionu, przedstawiciele instytucji zaangażowanych w rozwój rolnictwa, służb mundurowych oraz duchowieństwa.

Na zakończenie dożynek wystąpiła gwiazda – zespół Bajm, który zaprezentował wszystkim największe swoje hity. Uczestników tegorocznych dożynek pożegnał Teatr Ognia.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ