Wina

Winnica Nad Jarem – przywracanie lokalnej winiarskiej tradycji

2016-01-05 09:00:00 Jakub Chojak

Winnica Nad Jarem powstała trochę z przypadku, po odziedziczeniu przez jej obecnych właścicieli działki w miejscowości Złota, blisko Sandomierza. Przez lata pomysł w poprowadzenie na tym obszarze winnicy przeprowadził się w pasję, którą udaje się kontynuować z sukcesami od kilku lat. Winnica i jej właściciele mocno uczestniczą w przywracaniu tradycji winiarskich na Sandomierszczyźnie.

Przygoda z winiarstwem właścicieli Winnicy Nad Jarem rozpoczęła się niespodziewanie w 2008 roku, w momencie odziedziczenia działki w miejscowości Złota blisko Sandomierza, przy głównej trasie na Kraków. Działka ta o południowym nachyleniu stoku i dużym przewyższeniu nad dno doliny rzeki Koprzywianki i Wisły, wydała się się obecnym właścicielom właściwym miejscem pod uprawę winorośli. Dodatkowym atutem była ciepła gleba lessowa. – Zmieniająca się również w tym czasie ustawa winiarska skłoniła nas do podjęcia tak ryzykownej decyzji. Jako zupełni amatorzy, nie posiadający wiedzy na temat uprawy winorośli i produkcji wysokogatunkowego wina o pomoc w doborze odmian poprosiliśmy Romana Myśliwca, od którego również zakupiliśmy sadzonki winorośli – tłumaczy Sylwia Paciura z Winnicy Nad Jarem.

Pierwszą wiedzę właściciele zdobywali w Stowarzyszeniu Winiarzy Podkarpacia. Z początku winnica miała być przyjemną odskocznią od mieszkania w mieście. Jednak bardzo szybko przerodziła się w pasję, którą trzeba ciągle pielęgnować. – W 2014 roku zapadła decyzja o powrocie z Kielc w rodzinne strony, by w pełni zająć się winnicą. W 2013 roku wraz z innymi winiarzami i miłośnikami wina założyliśmy Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy, które działa na rzecz przywrócenia tradycji winiarskich na Sandomierszczyźnie. Jesteśmy członkami sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie oraz szlaku Świętokrzyska Kuźnia Smaków, skupiających producentów produktów tradycyjnych i lokalnych – dodaje Sylwia Pyciura.

Winnica zaczęła sprzedawać wino z własnych upraw w 2013 roku. Natomiast pierwszych nasadzeń winorośli właściciele dokonali w roku 2009 i 2010 na 80-arowej działce. W 2016 r., na niewielkiej 20-arowej działce dosadzili dwie białe odmiany winorośli.

Najważniejszymi produktami winiarni są wina: gronowe białe, różowe i czerwone, od wytrawnych po półsłodkie. Doskonała jakość i dojrzałość owoców pozwala na tworzenie wysokogatunkowych win które rokrocznie nagradzane są w konkursach krajowych i międzynarodowych.

Dwa nasze białe wina mają odmienny charakter, jedno pod nazwą Odesa to wino delikatne o muszkatowym i kwiatowym aromacie, drugie Cuvee intensywne ekstraktywne, aromatyczne wino. Obydwa z wyrazistym cukrem resztkowym, idealnie zbalansowanym z kwasowością, również lekkie, świeże wino różowe i wina czerwone wytrawne, intensywne z delikatną kwasowością i niewielkimi taninami. Szczególnie Regelt jest ulubionym winem, od początku produkowanym w ten sam sposób i od początku nagradzanym rokrocznie na konkursach krajowych i międzynarodowych. W tym roku zdobył dwa złote medale i jeden brązowy – opowiada Pyciura.

Dwa wina produkujemy, jako wina jednoszczepowe, pozostałe kupażujemy w celu osiągnięcia większej liczby butelek danego gatunku wina. Są to nasze autorskie kupaże, które sprawdziły się kilka lat temu oraz spodobały się konsumentom i turystom, którzy nas odwiedzają – dodaje Sylwia Paciura.

Wszystkie kluczowe prace w winnicy i piwnicy właściciele wykonują sami, dbając o każdy szczegół. Winifikacja wina i sprzedaż również leży w ich rękach. W miarę możliwości uczestniczą w imprezach plenerowych, czy degustacjach komentowanych.

Wina z Winnicy Nad Jarem można zakupić na miejscu w winnicy oraz w kilku restauracjach sandomierskich i w Krakowie. Właściciele często przyjmują w winnicy gości indywidualnych, jak i grupy zorganizowane. – Oprowadzamy je po winnicy, przeprowadzamy degustacje w altanie przy winnicy, często z przekąskami lokalnymi – kończy Sylwia Paciura.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ