Polska

Wirtualny spacer po mikstackich kościołach

2021-05-09 10:28:37 redakcja@produkty-lokalne.pl

Mikstat, który może pochwalić się Sanktuarium św. Rocha i corocznymi odpustami święcenia zwierząt w dniu patrona zaprasza na wirtualny spacer po drewnianej, zabytkowej świątyni. Bez wychodzenia z domu można też odwiedzić tamtejszy kościół farny.

źródło: http://www.parafia-mikstat.pl/
źródło: http://www.parafia-mikstat.pl/

Warto zajrzeć do środka Diecezjalnego Sanktuarium św. Rocha, patrona od chorób zaraźliwych i zwierząt. Drewniany kościółek, pobudowany na wzgórzu, powstał jako wotum wdzięczności za ocalenie mieszkańców przed zarazą.

Jest kilka wersji legendy. Jedna z nich głosi, że wieśniak jadący z chorą żoną do miasta zobaczył na wzniesieniu św. Rocha. Ten nakazał mu modlitwę i obiecał, że żona wyzdrowieje. Druga z najczęściej przytaczanych historii dotyczy już całej społeczności, która o ocalenie przed szalejącymi wokół chorobami miała prosić świętego. Ten modlitw wysłuchał i nawet ukazał się modlącym, którzy w podzięce wybudowali świątynię. Obecną datuje się na koniec XVIII wieku.

http://www.parafia-mikstat.pl/swrochm.html

Bardzo ciekawym i jedynym w swoim rodzaju zwyczajem w Sanktuarium św. Rocha jest coroczny odpust, któremu towarzyszy święcenie zwierząt domowych. Początkowo w Mikstacie w powiecie ostrzeszowskim w Wielkopolsce zjawiali się gospodarze z trzodą, która pomagała w gospodarstwie i dawała wyżywienie. Krowy, konie, czy świnie nadal można zobaczyć, ale coraz częściej przeważają domowe pupile z psami i kotami na czele po złote rybki, patyczaki i różne egzotyczne okazy. Wszyscy wierzą, że ich poświęcenie da zdrowie i siłę zwierzętom.

http://www.parafia-mikstat.pl/swrochm.html

Liczący ponad trzy stulecia zwyczaj został wpisany na niematerialną listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Święcenie odbywa się 16 sierpnia.

https://www.unesco.pl/kultura/dziedzictwo-kulturowe/dziedzictwo-niematerialne/listy-dziedzictwa-niematerialnego/krajowa-lista/

Sanktuarium otwarte jest tylko w wybrane dni dlatego wycieczka wirtualna może być alternatywą dla osób, które chciałyby zobaczyć wnętrze świątyni a nie mogą wybrać się w momencie kiedy obywają się w niej nabożeństwa. Oprócz kościoła, któremu patronuje opiekun od zarazy i opiekun zwierząt wirtualnie można zwiedzić mikstacki kościół parafialny św. Trójcy.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ