Polska

Wsiąść do pociągu i być eko

2021-11-26 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Eko podróżowanie to wyprawy pociągami. Przewoźnicy na całym kontynencie przekonują, że wybierając kolej pozwalamy odetchnąć naszej planecie. Rok 2021, który został ogłoszony Europejskim Rokiem Kolei, to doskonała okazja by dowiedzieć się jaki wpływ na ekosystem mają pojazdy szynowe.

zdjęcie ilustracyjne/fot. Patrycja Zarębska
zdjęcie ilustracyjne/fot. Patrycja Zarębska

Pociąg jest EKO!

Jedynie 0,4% CO2 emitowanego przez transport w Europie pochodzi z transportu kolejowego. W przeliczeniu na pasażera pociągi produkują 3 razy mniej dwutlenku węgla niż samochody i aż 8 razy mniej niż samoloty. Dzięki modernizacji lokomotyw kolej od 1990 roku zmniejszyła ogólną emisję spalin. Silniki wodorowe mają zapewnić całkowitą bezemisyjność, a zgodnie z założeniami Programu Zielona Kolej do 2030 r. 85% energii elektrycznej powinna pochodzić z odnawialnych źródeł. Oznacza to rocznie 9 milionów ton gazów cieplarnianych mniej w atmosferze.

Szybszy niż samolot?

Koleje przekonują, że pociągiem często dotrzemy szybciej niż samolotem. I wygodniej niż samochodem.

- W przypadku lotu Warszawa – Katowice, który trwa około godziny. Pociąg pokonuje ten dystans w czasie 2:30. Lotniska znajdują się zazwyczaj w pewnej odległości od centrum miasta, a trzeba się tam stawić około 2h przed odlotem. W związku z tym łączny czas podróży z centrum do centrum znacznie się wydłuża. Samochodem trasę Kraków – Gdańsk pokonuje się w czasie ok. 6:20. I to tylko wtedy, gdy nie ma korków. Do tego trzeba jeszcze doliczyć czas na posiłek czy toaletę. W podróży koleją te aspekty nie wpływają na długość jazdy, a sam pociąg jedzie tylko 5:20! Ponadto czas w pociągu można wykorzystać na pracę czy czytanie książki. Kierowca samochodu nie ma takiej możliwości - przekazuje przewoźnik.  

Europejski Zielony Ład

Ocieplenie klimatu to wina produkowanych przez człowieka gazów cieplarnianych. Przede wszystkim dwutlenku węgla. W Europie 25% emisji pochodzi z transportu. Lotnictwo wraz z transportem morskim produkują kolejno 13% oraz 14% dwutlenku węgla. Kolej w tym zestawieniu jest na ostatnim miejscu.

Zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem do 2050 roku emisja gazów cieplarnianych produkowanych przez transport powinna zostać zredukowana o 90%.  Bilans produkowanych i neutralizowanych gazów cieplarnianych w Europie powinien wynosić 0.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ