Imprezy

XVI edycja Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2016 za nami!

2016-03-20 12:00:00 Jakub Chojak

W niedzielę 19 marca 2017 r. w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu odbyła się uroczysta gala ogłoszenia wyników XVI edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2016. Najlepsi wielkopolscy rolnicy otrzymali z rąk Krzysztofa Grabowskiego – Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Grzegorza Skrzypczaka – Przewodniczącego Kapituły Konkursu statuetki Siewcy. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał natomiast każdemu z laureatów nagrodę finansową w wysokości 10 tysięcy złotych.

Kapituła Konkursu powołana przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Skrzypczaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wytypowała 20 najlepszych rolników jako nominowanych w konkursie, spośród których wyłoniono 10 laureatów, którzy otrzymali tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku 2016, statuetkę Siewcy oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. złotych.

W trakcie przemówienia Krzysztof Grabowski – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego mówił o tym, że Samorząd Województwa podejmuje bardzo wiele działań, by zmieniły się obszary wiejskie. Wspomniał przy tym Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 z pulą ponad 530 mln zł, konkursy na budowę lub modernizację dróg lokalnych, działalność Lokalnych Grup Działania oraz Lokalnych Grup Rybackich. Wszystko to pokazuje, że środki unijne trafiają bezpośrednio na wieś i w konkretny sposób przynoszą oczekiwane efekty.

Szesnaście lat temu, zupełnie inaczej wyglądało wielkopolskie rolnictwo. Nikt z nas wtedy nie myślał, że zajdą takie zmiany, że nasza wieś będzie się tak rozwijała, a wielkopolscy rolnicy będą aż tak gospodarni i przedsiębiorczy, także przy wykorzystywaniu unijnych funduszy – powiedział wicemarszałek województwa Krzysztof Grabowski

Od pierwszej edycji konkursu Wielkopolskiego Rolnika Roku zgłoszonych zostało ponad 1100 gospodarstw, w gronie nominowanych było 339 rolników , a wśród laureatów nagrodzonych zostało 156 osób.

Dziękuję Wam wielkopolscy rolnicy za Waszą ciężką i ofiarną pracę. Ci, którzy pochodzą z Wielkopolskich wsi i pracują na nich wiedzą doskonale jak trudna jest to praca. Zasługuje ona nie tylko na dobre słowa, ale również na to, aby ją docenić, co Samorząd Województwa Wielkopolskiego czyni od 16 lat. Za ten trud pracy chcę Wam Drodzy rolnicy podziękować – mówił do zgromadzonych podczas gali rolników wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski

Kapituła konkursowa wyróżniła rolników z Województwa Wielkopolskiego prezentujących wysoki poziom produkcji, stosujących nowoczesne technologie, odznaczających się dobrą i sprawną organizacją oraz racjonalnym wyposażeniem gospodarstw, a także tych którzy odnoszą wysokie efekty ekonomiczne, ale także troszczą się o środowisko naturalne. Głównym celem konkursu jest promocja wielkopolskiego rolnictwa oraz prezentacja najlepszych rolników.

Dyplomy wszystkim nominowanym rolnikom, a także nagrodę główną statuetkę Siewcy i nagrodę pieniężną laureatom XVI edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2016 wręczyli Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski oraz Grzegorz Skrzypczak – Przewodniczący Kapituły Konkursu.

Gala zakończyła się koncertem zespołu Skaldowie.

Laureaci XVI edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2016 
– nagroda główna statuetka Siewcy i nagroda finansowa 10 tys. zł

I. Henryk Piotrowski – Wojnowice, gm. Opalenica, powiat nowotomyski
II. Leszek Płócienniczak – Złotniki Małe Kolonia, gm. Stawiszyn, powiat kaliski
III. Rafał Szymon Jurgowiak – Lutom, gm. Sieraków, powiat międzychodzki
IV. Jacek Dobrowolski – Krzywa Góra, gm. Kołaczkowo, powiat wrzesiński
V. Tomasz Pietryka – Józefowo gm. Lwówek, powiat nowotomyski
VI. Igor Szamiłow – Rakowo gm. Czerniejewo, powiat gnieźnieński, gm. Gizałki powiat pleszewski
VII. Anna Szczepankiewicz – Myślibórz, gm. Golina, powiat koniński
VIII. Andrzej Wiśniewski – Goraj, gm. Lubasz, powiat czarnkowsko-trzcianecki
IX. Jerzy Jaskuła – Kalisz, gm. Kalisz, powiat kaliski
X. Kamila Lisińska – Biezdrowo, gm. Wronki, powiat szamotulski

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ