Polska

Z wizytą u przygodzickich bocianów. Wykluły się wszystkie maluchy

2021-05-16 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Wracamy do bocianiego gniazda w Przygodzicach, z którego słychać klekot zadowolonych rodziców i piski trójki boćków. Przygoda i Dziedzic mają sporo roboty ze swoimi potomkami, które na razie są jeszcze nieporadne, ale z każdym dniem będą napierać wprawy i niebawem zaczną pierwsze przymiarki do lotów. Warto więc zajrzeć na stronę bociany.przygodzice.pl, gdzie można podglądać życie pary i jej dzieci.

źródło: bociany.przygodzice.pl
źródło: bociany.przygodzice.pl

Maluchy mają zaledwie kilka dni. Wszystkie są żywotne i głodne. Rodzice na zmianę wylatują po pokarm. Kiedy jedno żeruje na niedalekich łąkach w dolinie Baryczy drugie troskliwie ogrzewa potomstwo i dba o porządek w gnieździe.

- Pisklęta wykluły się: 10.05 ok. g. 23, 11.05 o 13.12 i dziś ok. 5.40. Stało się to odpowiednio 33., 32. i 32. doby od dnia złożenia kolejnych jaj (8, 10 i 12.04) – przypomina wpis na profilu facebookowym Bociany z Przygodzic.

Przygoda w tym roku zniosła cztery jaja. Każde w dwudniowych odstępach. Ostatnie było małe więc po kliku dniach samiec wyrzucił je z gniazda. Najwidoczniej ptaki uznały, że nic się z niego nie wykluje.

W tym roku Dziedzic wrócił do Przygodzic 26 marca, a jego partnerka pojawiła się w domu 1 kwietnia. Wszystko dzieje się w oku kamery. Przy gnieździe, które ptaki uwiły na kominie nieczynnej kotłowni UG w Przygodzicach, zamontowano dwie kamery.

http://www.bociany.przygodzice.pl/

Obserwacja w ramach projektu „Blisko bocianów” trwa od 15 lat. Dodatkowo każdego roku organizowane są w Przygodzicach spotkania bocianolubów, wycieczki i wykłady ornitologów, a także obrączkowanie małych boćków, które wykluły się w południowej Wielkopolsce w danym roku. 

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ