Polska

Z wizytą w pierwszym zamku obronnym Króla Kazimierza. Rzut oka na trzy województwa

2023-02-27 14:33:10 redakcja@produkty-lokalne.pl

Wieża – jedyny zachowany w całości fragment zamku obronnego w Bolesławcu w województwie łódzkim, dumnie króluje nad miejscowością. I zachęca by z bliska przyjrzeć się pozostałościom ruin pierwszej warowni wzniesionej z rozkazu Kazimierza Wielkiego i spojrzeć z góry na trzy różne regiony. Sam spacer, wzdłuż starego koryta Prosny i przez niewielki park, który prowadzi do polany, na którym wznoszą się pozostałości twierdzy też jest przyjemnością. Chociaż żeby trafić do zamku, licząc na oznakowanie, to raczej zadanie na intuicje. Podobnie jak szukanie parkingu.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Oczywiście do samego miasteczka dojechać łatwo. Wieżę, która jest jego główną atrakcją widać z daleka więc można kierować się intuicją żeby podjechać na tyle blisko, by móc wyruszyć na zdobycie pierwszej według przekazów warowni zbudowanej na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Trudniej wypatrzeć drogowskazy kierujące na miejsce, a nawigacja prowadzi na teren prywatnego ośrodka wypoczynkowego Stary Młyn, który sąsiaduje z dawną warownią. I dalej każe kierować się w stronę ogrodzenia.

Mieliśmy szczęście, że naszą wyprawę zaczęliśmy wczesnym rankiem i poza sezonem więc parking w ośrodku był pusty i pozwolono nam zostawić samochód. Innego miejsca postojowego nie widzieliśmy, chyba, że można wjechać na pomost prowadzący na teren warowni, ale żadnych oznakowań informujących, że to parking niestety tam nie ma. O poranku trudno też spotkać osoby, które mogłyby udzielić kilku wskazówek, ale oczywiście to też ma swoje uroki. Możliwość zwiedzania bez tłumów.

Zamek znajduje się na terenie rezerwatu archeologicznego, do którego prowadzi drewniana brama połączona z kilkoma pomieszczeniami. Trasa przez park wiedzie po obu stronach płynącej obok zamku Prosny.

Zamek wzniesiono w pierwszej połowie XIV wieku w miejscu zniszczonej drewnianej fortyfikacji wzniesionej wcześniej przez Bolesława Pobożnego. Drewnianą konstrukcję rozebrano na mocy porozumienia władców Polski i Czech oraz deklaracji, że nie zostanie ona odbudowana.

https://zabytek.pl/pl/obiekty/boleslawiec-ruiny-zamku

Stało się inaczej. Bolesławiec leżał na pograniczu więc był ważnym dla bezpieczeństwa Korony miejscem. Dlatego Kazimierz Wielki zdecydował, że w miejscowości stanie zamek murowany. Ceglana budowla została wzniesiona na niewielkim wzgórzu dzięki temu łatwo było obserwować okolicę. Także teraz to doskonały punkt obserwacyjny, z którego można popatrzeć na trzy województwa – łódzkie, wielkopolskie i opolskie.

 

Warownia powstała na planie owalu. Została otoczona ceglanym murem, którego fragmenty przetrwały do dziś. Góruje nad nimi ośmioboczna wieża w stylu gotyckim. Trudno szukać pozostałości innych budynków, które mieściły się na terenie zamku. Budowla na przestrzeni wieków przechodziła z rąk do rąk była kilka razy niszczona i dobudowywana oraz rozbudowywana. Kres warowni położyli Szwedzi, którzy wysadzili ją na początku XVIII wieku.

http://www.kultura.lodz.pl/pl/poi/1098

Idąc przez park ku wzniesieniu, na którym stoi budowla minęliśmy niewielki budynek z napisem muzeum. Najprawdopodobniej mieściła się tam izba regionalna, o której czytaliśmy w przewodnikach. Obecnie to chyba jedynie siedziba lokalnego koła PZW, bo tuż obok znajduje się zalew.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ