Polska

Zielone Świątki

2023-05-28 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Stado u Słowian, Zielone Świątku u chrześcijan. Jak w przypadku wszystkich świąt w kościele katolickim i to swoimi korzeniami sięga wierzeń naszych przodków i czerpie z jego obyczajowości. Już sama nazwa to ludowe określenie święta Zesłania Ducha Świętego i nawiązuje do zwyczaju zdobienia domów roślinami, które miały ochronne moce strzegące przed duchami i zapewnić urodzaj. Palono też oczyszczające ognie i wspominano zmarłych, bo w tym okresie przypadały wiosenne Dziady.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Zwyczaj zdobienia domów zielonymi gałązkami, tatarakiem, brzózkami i kwiatami zachował się najdłużej. W niektórych regionach Polski jest nadal kultywowany chociaż na coraz mniejszą skalę. Najczęściej to już zaledwie pojedyncze, symboliczne witki. W obrzędowości ludowej święto to kończyło wiosnę i nastawał czas lata.

Zielone Świątki, czyli Zesłanie Ducha Świętego to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Jest świętem ruchomym i przypada 7 tygodni od Wielkiej Nocy. Uważane jest za początek Kościoła. Obowiązkiem katolików jest uczestnictwo w nabożeństwie.

Wspomniane zdobienie domów to echa wierzeń Słowian, którzy w tym czasie obchodzili święto Stada związane z płodnością, wiarą w siłę natury i oczekiwaniem na plon. W tym czasie się bawiono, palono ogniska, które też miały wypłaszać demony szkodzące zbiorom. W krajach germańskich do teraz obchodzone są jarmarki, które można wiązać z odbywającymi się w trakcie Stada odpustami. Nazwa wskazuje, że było to święto wspólnej, stadnej zabawy. I jak większość wiosenno-zimowych w swoich podwalinach ma kult płodności, wiary w możliwość zaklinania zbiorów. Równocześnie wierzono w dużą aktywność zmarłych przodków w tym okresie dlatego Słowianie obchodzili też Dziady wiosenne.

Przejmując od Słowian ozdabianie domówi gałęziami chrześcijanie równocześnie przyswoili wiarę w duchy czyhające na urodzaj i szczęście oraz dużą aktywność w wigilię zielonych światków czarownic, dlatego obok strojenia domów zielona roślinnością o magicznych właściwościach palono zioła i kadzono nimi zagrody, bydło i pola. Pito magiczne, strzegące wywary a zwierzynę strojono w kwietne wianki.

Zielone Świątki uważane jest za święto pasterzy, którzy rozpalali na pastwiskach ognie, tańczyli i śpiewali całą noc. Był to czas wypasu tuż przed okresem wytężonej pracy, która nadchodziła.

Zielone Świątki to od 1904 roku także święto osób związanych z ruchem ludowym. Pomysł uchwalenia nawiązywał do święta pracy. Pierwsze obchody zorganizowano by uczcić 110 rocznice bitwy pod Racławicami.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ