Żywność

Ziemniaki z paszportami. Pilotażowy program identyfikacji polskich produktów

2021-01-31 10:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Pilotażowo ziemniaki, wołowina i wieprzowina. Jeśli paszportyzacja tych produktów zda egzamin dokumenty potwierdzające pochodzenie otrzymają kolejne. Projekt identyfikacji warzyw, owoców czy przetworów ma szczegółowo informować konsumentów skąd pochodzą kupowana przez niego żywność.

źródło: https://www.gov.pl/web/rolnictwo
źródło: https://www.gov.pl/web/rolnictwo

Identyfikacja żywności ma pomóc producentom w promowaniu lokalnych produktów. A konsumentów zachęcić do kupowania tych wyhodowanych i wytworzonych po sąsiedzku. - Projekt paszportyzacji polskiej żywności wpisuje się w międzynarodowe trendy, w ogólnoświatowe trendy. Chcemy, aby konsument miał zapewnioną wiarygodną informację o żywności na każdym etapie produkcji. Aby doskonale zdawał sobie sprawę z tego skąd pochodzi żywność, jakim procesom przetwórczym została poddana, a także, gdzie była składowana i w końcu jak trafiła na półkę sklepową – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda przedstawiając szczegóły projektu, który niebawem wejdzie w życie.

Idea krótkiego łańcucha dostaw od kilku lat przeżywa renesans. W ostatnich dwunastu miesiącach miłośników kupowania produktów od wytwórców lub z ograniczeniem pośredników do minimum przybyło. Konsumenci chcą wiedzieć co jedzą. Chcą wiedzieć w jaki sposób warzywa i owoce były uprawiane, zwierzęta hodowane a żywność przetwarzana. Chcą znać rolnika, producenta i dostawcę. Nawet jeśli nie bezpośrednio to pośrednio. Projekt Paszportyzacji Polskiej Żywności ma stworzyć możliwości wyszukania informacji o produkcie. Mamy bardzo dobry sektor rolny i bardzo dobry sektor cyfryzacji. Teraz łączą się te dwa światy, abyśmy wiedzieli „Od pola do stołu” co się dzieje z żywnością. Jako konsumenci jesteśmy teraz bardzo wymagający. Już nie chcemy tylko smacznej żywności, ale przede wszystkim zdrowej, naturalnej i wysokiej jakości – podkreśliła Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/paszportyzacja-polskiej-zywnosci

Zyskają konsumenci, którzy będą mogli sprawdzić pochodzenie wybieranych przez siebie produktów. Zyskają, jak zapewnia Ministerstwo Rolnictwa, producenci, którzy będą mieli możliwości promowania wysokiej jakości żywności i przetworów. System ułatwi też prace służbom kontrolującym rynek rolno-spożywczy.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ