Żywność

Zimą wspomaga walkę z przeziębieniem, latem gasi pragnienie. Doskonale sprawdza się w kosmetyce.

2021-02-24 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Zachęcaliśmy do głosowania na podkarpacką lipę walczącą o tytuł Europejskiego Drzewa Roku i zachęcamy do picia lipowej herbaty. Koniecznie z miodem. Taki duet rozgrzewa, wzmacnia, uodparnia a na wspomnianym już Podkarpaciu lipowo-miodowa herbata jest tak ważnym naparem, że doczekała się wpisania na Listę Produktów Tradycyjnych.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Herbata lipowa z dodatkiem miodu, która gasiła pragnienie w czasie prac polowych i dodawała energii, a zimą rozgrzewała i wzmacniała to tradycja z okolic Tarnobrzegu, a konkretnie miejscowości Cygany i wsi z nią sąsiadujących. Zwyczaj powstał w XIX wieku, a umiejętność zaparzenia gęstego złocistego płynu stawiała sobie za punkt honoru każda gospodyni domowa. Herbatą, którą o miód wzbogacano przeważnie od święta zapijał się nawet właściciel włości hrabia Jan Tarnowski. Także dziś jest to jeden z ulubionych trunków mieszkańców tych okolic, na tyle ważny, że dzięki im staraniom w 2014 roku został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/herbata-miodowo-lipowa

Oczywiście napar znany jest powszechnie. I tak samo lubiany w innych zakątkach naszego kraju, w którym lipa jest jednym z popularniejszych drzew. Sadzona jest przy domach, w parkach, rośnie też dziko. Wykorzystywana jest przez pszczoły do produkcji jednego z najpopularniejszych miodów, ale też do parzenia wspomnianych już naparów lub jako dodatek do leczniczych naparów oraz kosmetyków.

Kwiaty lipy to bogactwo flawonoidów, fitosteroli, śluzu i garbników, a także kwasów organicznych, soli mineralnych, witamin C i PP. Taki skład sprawia, że działa moczopędnie i napotnie, dzięki czemu doskonale sprawdza się w czasie przeziębień. Działa osłonowo, co ułatwia walkę z bólem gardła, chrypą i kaszlem. Lipa jest naturalnym lekarstwem wspomagającym walkę z sezonowymi chorobami zakaźnymi.

Herbata z lipy działa rozkurczowo dzięki temu wspomaga trawienie, łagodzi niestrawność i przyspiesza metabolizm. Jej picie łagodzi też stany lękowe i pobudliwość nerwową. Tutaj polecana jest także kąpiel w naparze z kwiatów lipy. W kosmetyce stosowana jest do łagodzenia podrażnień i swędzeniu skóry. Przyspiesza gojenie się stanów zapalnych i ją uelastycznia.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ