Polska

Miód Faceliowy delikatność zamknięta w bieli z fioletowo-zielonymi refleksami

2021-07-18 11:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Przyciągają kolorem, tym bardziej, że najczęściej rosną na dużych połaciach tworząc fioletowe kwietne morze. Niestety mają raczej nikły zapach, ale za to facelia doskonale sprawdza się jako zielony nawóz i pożywka dla pszczół. Miód z tej rośliny staje się coraz popularniejszy, a właśnie teraz jest czas jej kwitnienia i zbierania przez owady pyłków.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Pszczoły chętnie korzystają z niewielkich, dzwonkowatych kwiatów, które tworzą większe korony. Owady mają sporo czasu żeby zebrać odpowiednią ilość nektaru. Facelia kwitnie od czerwca do sierpnia, a kwiaty na poszczególnych długich i liściastych gałęziach utrzymują się nawet miesiąc.     

Nazywana jest królową wśród miododajnych roślin. Jest niezwykle wydajna. Z jednego hektara pola, na którym rośnie facelia pszczoły potrafią wyprodukować nawet tysiąc kilogramów miodu o jasnym, kremowym a po krystalizacji nawet białym kolorze. Czasami z niebiesko-fioletowym, a nawet zielonym nalotem po pyłku. Sam miód ma delikatny zapach i łagodny, klasyczny smak, czasami z ledwo wyczuwalną, charakterystyczną cytrusową kwasowością. Według znawców uznawany bywa za miód dla koneserów.   

Oczywiście jak wszystkie miody tak faceliowy regularnie stosowany doskonale sprawdza się jako produkt wzmacniający i regenerujący organizm. Polecany jest po wysiłku fizycznym i psychicznym ponieważ  dostarcza sporej dawki energii oraz przy infekcjach bakteryjnych w tym związanych z drogami oddechowymi. Sprawdzi się także przy problemach żołądkowych i krążenia, miażdżycy.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ