Polska

21 mln zł na drogi dojazdowe do gruntów rolnych

2023-07-19 10:30:00 Bartosz Zalas - Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi/UMWW

Sejmik Województwa Wielkopolskiego przyjął uchwałę w sprawie przekazania pomocy finansowej dla Gmin z Wielkopolski w ramach prac związanych z ochroną, rekultywacją i poprawą jakości gruntów rolnych. Wsparcie w wysokości przeszło 21 mln zł z budżetu Województwa Wielkopolskiego trafi do 121 gmin.

zdjęcie ilustracyjne/fot. UMWW
zdjęcie ilustracyjne/fot. UMWW

Wsparcie w ramach prac związanych z ochroną, rekultywacją i poprawą jakości gruntów rolnych umożliwia gminom wykonanie prac na lokalnych drogach stanowiących ważne ciągi komunikacyjne na terenach wiejskich, zwłaszcza tych po których ruszają się maszyny rolnicze. Realizacja prac na tego typu rodzajach dróg jest istotna ze względu na bezpieczeństwo użytkowników, mieszkańców okolicznych miejscowości oraz utrzymanie infrastruktury drogowej w właściwym stanie zapewniając możliwość dojechania rolnikom do pól.

- Wsparcie w ramach prac związanych z ochroną, rekultywacją i poprawą jakości gruntów rolnych realizowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego umożliwia gminom modernizację sieci lokalnych dróg, z których codziennie korzystają mieszkańcy i rolnicy. W 2023 roku wsparcie na to zadanie przekazywane jest do praz drugi. Głównym celem tej pomocy jest utrzymanie w należytym stanie wielu odcinków dróg lokalnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom wielu miejsc Wielkopolski zwłaszcza terenów silnie rolniczych. Wsparcie z budżetu Województwa Wielkopolskiego to ponad 21 mln zł. - mówi wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Wsparcie wynoszące ponad 21 mln zł trafi do 121 gmin z całej Wielkopolski. Gminy pozyskane środki przeznaczają na prace remontowe, modernizacje i utwardzanie nawierzchni dróg by poruszające się po nich maszyny nie niszczyły nawierzchni oraz poboczy szczególnie narażonych na przejazdy ciężkich pojazdów. Ponadto wiele dróg wymaga wykonania odwodnienia. Pomoc finansowa dla samorządów terytorialnych w ramach programu ochrony gruntów rolnych jest druga transzą pomocy jaka została przeznaczona na ten cel w 2023 roku. Poprzednio do Gmin trafiło ponad 19 mln zł. Wsparcie w ramach prac związanych z ochroną, rekultywacją i poprawą jakości gruntów rolnych jest ważne dla wielu terenów wiejskich, ze względu na nieustanny rozwój rolnictwa stanowiące jedną z ważniejszych gałęzi regionalnej gospodarki.

Lista gmin które otrzymały dofinasowanie na budowę i przebudowę dróg dojazdowych do pól:

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ