Lokalność

78. Konkurs Szopek Krakowskich w tym roku on-line!

2020-12-06 12:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Prawie sto szopek walczy w tym roku o miano najpiękniejszej. W tym roku znany na całym świecie konkurs organizowany w Krakowie przeniósł się do internetu. Dzięki temu tradycja będzie podtrzymana, a szanse obejrzenia tych niezwykłych dzieł ma każdy z nas. Laureat zostanie ogłoszony w trakcie transmisji w mediach społecznościowych na profilu Muzeum Krakowa o godzinie 14.00 w Mikołajki.

źródło: http://muzeumkrakowa.pl/
źródło: http://muzeumkrakowa.pl/

Tradycyjnie szopki prezentowane są w czasie korowodu przemierzającego krakowski Rynek. W tym roku pandemia sprawiła, że konkurs przeniósł się do wirtualnego świata, ale tak jak zawsze stworzone przez szopkarzy dzieła zapierają dech w piersi. Każda z nich to miniaturowa opowieść o Bożym Narodzeniu i otaczającej nas rzeczywistości ponieważ szopkarze od zawsze komentowali bieżące wydarzenia. Tak jest też w trakcie 78. edycji konkursu. Laureata poznamy w niedzielę w trakcie transmisji on-line. Gala rozpocznie się o 14.00

https://www.facebook.com/muzeumkrakowa

Szopki oczywiście będzie można też oglądać w trakcie pokonkursowej wystawy. Ponieważ placówki kultury są zamknięte także to wydarzenie przeniesiono do Internetu.

http://muzeumkrakowa.pl/

Krakowski zwyczaj tworzenia szopek w 2014 roku został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Otwiera także listę polskich reprezentantów niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Tam znajduje się od 2018 roku. Organizacja objęła też honorowym patronatem tegoroczną edycje konkursu.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ