Turystyka

Agroedukacja w Glinie

2011-10-11 14:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Zajęcia edukacyjne z ekologii, pikniki, kiermasze promujące lokalne rękodzieło kulinarne i produkcja nabiału z mleka koziego – tak najkrócej można podsumować ofertę Gospodarstwa Agroedukacyjnego w Glinie.

Agroedukacja w Glinie
Agroedukacja w Glinie

Gospodarstwo znajduje się na 21,97 stopnia długości geograficznej wschodniej i 52, 68 stopnia szerokości geograficznej północnej we wsi Glina w gminie Małkinia Górna. Jest to autentyczna zagroda z lat trzydziestych XX wieku. Do dziś zachował się drewniany dom mieszkalny, oraz zabudowania inwentarskie i gospodarcze. Teren skraju Puszczy Białej na obszarze NATURA 2000 to miejsce pełne uroku. Malownicze łąki, piękny, urozmaicony las rosnący na skarpie, z której roztacza się widok na Bug meandrujący rozległą, zaciszną doliną.

W ramach Europejskiej Sieci Natura 2000 Puszcza Biała stanowi obszar specjalnej ochrony ptaków (Dyrektywa Ptasia). Na terenie ostoi występuje co najmniej 29 gatunków ptaków z załącznika I Dyrektywy Ptasiej oraz 13 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi. W najbliższym sąsiedztwie gospodarstwa zidentyfikowano kilka chronionych ptaków: bociany czarny i biały, wszystkie gatunki dzięciołów – także czarny i zielony, trzmielojady, rybitwę rzeczną, muchołówkę szarą i żurawia.

Najwięcej w gospodarstwie jest kóz. Są to niezwykłe zwierzęta- inteligentne, komunikatywne, łatwo zaprzyjaźniają się z ludźmi, ale potrafią zachować swoją indywidualność.

W gospodarstwie odbywają się zajęcia edukacyjne z przyrody, ekologii, gospodarstwa wiejskiego z elementami regionalnych tradycji i obrzędów ludowych Mazowsza „Wiosna, lato jesień w zagrodzie, ogrodzie, w lesie i na łące”. Zajęcia odbywają się w czynnym gospodarstwie rolnym i jego otoczeniu.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ