Polska

Brzeg - miasto na chwilę i na dłużej

2023-05-12 10:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Miasto na granicy - historycznie leży na Dolnym Śląsku, administracyjnie w województwie opolskim. Brzeg jest niewielkim miastem - można je odwiedzić przy okazji lub poświęcić mu więcej uwagi i zostać na dłużej niż kilka godzin.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Centrum miasta to dziwny kontrast między zabytkowymi budowlami, m.in kościołem św. Mikołaja i wciśniętą między nie Brzeskie Centrum Kultury. Sąsiedztwo wzbudziło mieszane uczucia, ale do obu budynków warto wejść - w drugim jest informacja turystyczna, w której można dowiedzieć się co warto zobaczyć. Świątynia została zniszczona w 1945 r. Ocalały mieszczańskie epitafia oraz gotycki tryptyk z 1500 r., który umieszczono w prezbiterium. Kościół odbudowano w latach 60-tych XX w. W czasie prac zakrystii odkryto gotyckie polichromie. Kościół posiada jedną z najwyższych naw głównych na Śląsku. Plac łączy się z Rynkiem, na którym stoi renesansowy Ratusz z Wielką Salą Stropową z modrzewiowym stropem z 1648 r. I młodsza o sto lat Sala Rajców z unikalnym plafonem i szafami na dokumenty, które przyciągają wzrok malowidłami związanymi z prawem i władzą,

Koniecznie trzeba odwiedzić Zamek Piastów Śląskich, który został odbudowany w drugiej połowie XX w. Renesansowa budowla zwana Śląskim Wawelem została zniszczona w czasie oblężenia miasta w 1741 r. Obecnie w budynku znajduje się Muzeum Piastów Śląskich ze stałymi ekspozycjami poświęconymi historii miasta, Piastom oraz sztuce śląska. Jednym z eksponatów jest jedyny w całości zachowany średniowieczny łuk myśliwski wykopany w czasie prac przy ul. Mlecznej. Obok zamku jest kościół kaplica św. Jadwigi oraz Kościół Podwyższenia ś. Krzyża. Z obiektów, które warto przejść się wzdłuż murów dawnej mennicy, na którym umieszczono malowidła wybijanych w niej monet oraz obrazki z historii miasta.

Największe wrażenie robią parki. W niewielkiej odległości od siebie jest Park Nadodrzański - wchodząc do niego można zobaczyć Bramę Odrzańską, a przechodząc przez Most Piastowski skorzystać z plaży lub mariny. Niedaleko są parki nad Fosą i Centralny. Spora ilość okazałych zieleńców - chociaż samo centrum raczej jest betonowe pozwoliło na stworzenie "Szlaku pomników przyrody i innych ciekawostek". Na trasie jest ponad kilkanaście drzew, aleja oraz miejsce bytowania nietoperzy.

Wystarczą 3-4 godzin żeby każde z tych miejsc odwiedzić. Żeby je zwiedzić zdecydowanie więcej. Jednak nawet przy krótkiej wizycie znajdźcie czas na kawę. W centrum jest sporo kawiarni.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ