Agroturystyka

Chatka Włóczykija – najlepszy produkt turystyczny ziemi tarnowskiej

2015-11-30 10:30:00 Jakub Chojak

Chatka Włóczykija powstała w 2009 r. w zaciszu turystycznej Jamnej na tarasie widokowym z ekspozycją na Pogórze Rożnowskie i Tatry. Pięknie położony drewniany domek zachęca do odpoczynku i rekreacji oraz do skosztowania tradycyjny lokalnych produktów, takich jak: dunajeckie otoczaki, żurek po chłopsku, placek gaździny oraz zapiekanka jamneńska.

Kameralny klimat miejsca sprawia, iż można tu odpocząć w intymnej atmosferze najbliższych, pragnących pielęgnować wzajemne relacje. Obok chatki znajduje się młoda winnica, miejsce na ognisko, wiata oraz plac zabaw dla dzieci i boisko. W chatce można skosztować lokalne przysmaki: dunajeckie otoczaki, żurek po chłopsku, placek gaździny czy zapiekankę jamneńską. Potrawy przyrządzane są na miejscu, w oparciu o tradycyjne receptury, wyłącznie na bazie lokalnych surowców, wpisanych na listę Małopolskiego Dziedzictwa Kulinarnego.

Wyjątkowe tradycyjne potrawy kuchni małopolskiej

Żurek podawany w czarce chlebowej robimy na zakwasie ze źródlanej wody. Dunajeckie otoczaki to fasolowy przysmak, produkowany z certyfikowanej fasoli „Piękny Jaś”. Natomiast placek gaździny nie zawiera w ogóle tłuszczu – komentuje właściciel firmy, Adam Gancarek.

 

Chatka Włóczykija to pierwsza agroturystyka w najmniejszej miejscowości w Gminie Zakliczyn. Powstała w 2009 r. w zaciszu turystycznej Jamnej, na tarasie widokowym z ekspozycją na Pogórze Rożnowskie i Tatry. Oryginalnie zagospodarowany teren, bogaty w rzeźby lokalnych artystów zachęca do wypoczynku i zatrzymania się z dala od miejskiego zgiełku i codziennych trosk.

Najlepszy produkt turystyczny ziemi tarnowskiej

W 2011 r. obiekt został wyróżniony w konkursie na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne Województwa Małopolskiego W 2012 r. Chatka Włóczykija została laureatem Wielkiego Odkrywania Małopolski natomiast w 2013 r. zyskała miano najlepszego Produktu Turystycznego Ziemi Tarnowskiej. Od 2016 r. dzięki serwowaniu w gospodarstwie produktów tradycyjnych pochodzących z Małopolski, Chatka Włóczykija znalazła się w elitarnym gronie Małopolskiego Dziedzictwa Kulinarnego.

Chatka podzielona jest na 3 samodzielne jednostki mieszkalne, mogące pomieścić ok 20 os. w pokojach z łazienkami i dostępem do aneksu kuchennego. Istnieje możliwość rozbicia namiotu. Przy gospodarstwie znajduje się młoda winnica, teren rekreacyjny z atrakcjami dla dzieci, boisko, zadaszona wiata na ognisko dla ok 60 os. węzeł szlaków oraz informacja turystyczna z bezpłatnymi folderami o regionie.

Coroczne imprezy

W drugiej połowie maja przy Chatce Włóczykija odbywa się coroczny Festiwal Piosenki Turystycznej Pod Słońce, natomiast w drugiej połowie października OSPA – Otwarta Scena Piosenki Autorskiej. – To ważne wydarzenia kulturalne przyciągające do Jamnej sympatyków poezji śpiewanej i turystycznych klimatów– kończy Gancarek.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ