Polska

Dąb Bartek

2023-05-08 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Jego rozłożyste gałęzie dają wytchnienie w upalne dni i schronienie przed deszczem. Wsłuchując się w ich szum można usłyszeć historie z dawnych wieków, którymi raczy wędrowców. A do opowiedzenia ma wiele, wszak jest jednym z najstarszych dębów w naszym kraju. Odwiedzając świętokrzyskie, w planie zwiedzania koniecznie trzeba zaplanować kilka chwil przy Bartku. Szczególnie teraz kiedy kwitnie i można go podziewać w całej krasie. A komu akurat nie po drodze może zajrzeć do internetu i popatrzeć na ten niezwykły okaz dzięki przekazowi transmitowanemu w sieci.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Staruszek dumnie panuje nad okolicą. I chociaż potrzebuje wsparcia, ma przecież około siedemset lat chociaż są i tacy, którzy uważają, że liczy ich nawet tysiąc, trzyma się całkiem dobrze. Także dzięki leśnikom i naukowcom, którzy całe poprzednie stulecie spędzili szukając pomysłów by legendarny dąb przetrwał. Badania są skomplikowane i szczegółowe, a ich wyniki pozwalają stosować kolejne rozwiązania dające szansę, że okaz będzie zachwycał kolejne pokolenia.

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/o-bartku-na-swieto-drzew

Takie zabiegi są niezbędne. Swój ślad odcisnęły na Bartku burzliwe dzieje historii i nieprzewidywalna przyroda, która także nie oszczędzała okazałego dębu rosnącego na terenie leśnictwa Bartków. Przypominają o tym ślady na pniu i konarach oraz krzyże umieszczone na drzewie.

https://swietokrzyskie.travel/informator_turystyczny/natura/dab_bartek

Drzewo jest jednym z najstarszych i na pewno najpotężniejszym dębem w Polsce – dla Słowian właśnie to drzewo miało magiczne, symboliczne znaczenie. Było centrum ich wszechświata.

https://produkty-lokalne.pl/dab-drzewo-slowian,626 

Według ostatnich badań pień w obwodzie tuż przy ziemi ma 14 metrów, liczy 30 metrów wysokości i ma 8 głównych konarów. Rozpiętość korony ma 20 na 40 metrów. Wokół Bartka powstała niewielka ścieżka edukacyjna. Umieszczone wzdłuż szlaku plansze przypominają historię Bartka i zabiegi jakim był poddawany w ostatnich latach oraz ciekawostki związane z innymi pomnikami przyrody w naszym kraju. Ustawiono też kila ławek, na których warto usiąść i wsłuchać się w szum imponującego dębu. Być może usłyszycie legendę o żołędziu podarowanym Mieszkowi przez anioła jako dar od boga. Właśnie z niego miało wyrosnąć drzewo. Historii z okolic, w których rośnie jest znacznie więcej. W razie gdyby akurat Bartek nie chciał przemówić można ich posłuchać online.

https://greenvelo.pl/artykul/466/legendy-swietokrzyskie-seria-10-audiobookow

Lub przeczytać. Każda warta jest poznania.

https://parklegend.pl/legendy/

Jednym ze sposobów ochrony drzewa jest założony w 2018 roku monitoring. Kamery przez całą dobę kontrolują wszystko, co dzieje się wokół dębu, który w 1957 roku zyskał miano pomnika przyrody i jest chroniony prawem.

https://zagnansk.radom.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/dab-bartek-online#.YKvDHPkzbIV

Urządzenia strzegące Bartka przed zagrożeniami przyrody – uderzeniami piorunów, które dęby wyjątkowo chętnie przyciągają, co dla naszych przodków było znakiem umiłowania tego drzewa przez bogów. Szczególnie prze Peruna. Wracając do kamer to te monitorują drzewo także w trakcie wiatrów, które mogą łamać leciwe gałęzie a nawet ulewnych deszczy oraz odstraszają wandali lub powstrzymują niesfornych turystów, którzy chcą zrobić sobie zdjęcie jak najbliżej legendarnego drzewa. Umożliwiają także oglądanie go w sieci. Obraz z Zagańska, gdzie rośnie jest dodatkową promocją dla miejsca.

http://www.dabbarteknaszwspolnyznajomy.pl/multimedia/kamera-online

Dąb Bartek rośnie przy drodze wojewódzkiej 750 z Zagańska do Samsonowa. Dla nas był to pierwszy przystanek w świętokrzyskim w trakcie wizyty w Sandomierzu. Już sama okolica zachwyca. Niesamowity krajobraz, kręte drogi wśród lasów, pagórków i niewielkich wiosek.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ