Polska

Darli pierze w Doruchowie

2023-02-21 10:30:00 Bartosz Zalas - Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi/UMWW

W sobotę 18 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Doruchowie, w powiecie ostrzeszowskim odbył się konkurs Darcia pierza „Pierzok” – tradycja i teraźniejszość. Wydarzenie nawiązywało do danych prac i zwyczajów wiejskich, które urozmaiciły tradycyjne stroje i przyśpiewki uczestników konkursu. Ponadto Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski wręczył odznakę honorową Dyrektorowi GOK w Doruchowie Ryszardowi Mazurowi.

fot. UMWW
fot. UMWW

Organizatorami konkursu byli Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Doruchowie. W rywalizacji wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z południowej Wielkopolski, które inscenizowały dawne zajęcie gospodyń - darcie pierza. Celami konkursu były m.in. prezentacja dawnych prac w zimowe wieczory, pokazanie polskiej wsi jako wspólnoty, przypomnienie młodemu pokoleniu dawnych wiejskich tradycji, propagowanie dziedzictwa kulturowego polskiej wsi, przypomnienie piękna gwary ludowej, propagowanie piękna wielkopolskiego folkloru i integracja środowiska wiejskiego.

- Konkurs darcia pierza odbywający się w Doruchowie to nawiązanie do dawnej tradycji i nieodłącznego zajęcia kobiet w zimowym czasie, kiedy to wspólnie zbierały się i darły pierze. To obowiązkowe niegdyś zajecie gospodyń było okazją do integracji, rozmowy a przede wszystkim scalenia całej społeczności wiejskiej. Samorząd Województwa Wielkopolskiego organizując to przedsięwzięcie pragnie pokazać piękno danych prac i ich wyjątkową oprawę, a zwłaszcza przypomnieć młodym pokoleniom dawnych wiejskich tradycji. Zależy nam na propagowaniu dziedzictwa kulturowego polskiej wsi. Konkurs jest wspaniałą okazją, żeby te tradycje przypomnieć. – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

W zawodach wzięło udział 15 Kół Gospodyń Wiejskich, a zadaniem pięcioosobowych drużyn było uskubać w ciągu pięciu minut jak najwięcej pierza. Darcie polegało na oddzielaniu chorągiewek i puchu od twardych stosin. Kobiety ubrane były w stroje ludowe, charakterystyczne dla ich regionu. Podczas rywalizacji oceniana była nie tylko ilość, ale jakość podartego pierza, ubiór uczestników i oprawa artystyczna. Dlatego podczas darcia kobiety śpiewały i opowiadały historie.

W konkursu darcia pierza zwyciężyło KGW ze Szklarki Mielęckiej (gm. Kępno), drugie miejsce zajęło KGW ze Skarydzewa (gm. Doruchów), natomiast trzecie miejsce przypadło KGW z Zamościa (gm. Sieroszewice).

Zwycięzcy otrzymali nagrody finansowe w wysokości 1500 zł – I miejsce, 1300 zł – II miejsce i 1000 zł – III miejsce. Pozostałe KGW otrzymały podziękowania i vouchery o wartości 500 zł.

Uroczystość była także okazją do podziękowania za 37 lat pracy odchodzącemu na emeryturę Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Doruchowie Panu Ryszardowi Mazurowi. Wicemarszałek odznaczył Dyrektora odznaką honorową „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” za promowanie kultury muzycznej wśród mieszkańców Wielkopolski, wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju środowiska wiejskiego oraz ofiarną działalność społeczną.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ