Rękodzieło

Drugie życie szkła

2011-10-21 13:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Czy opiłki szkła są odpadkami, czy też może idealnym materiałem do tworzenia biżuterii? Firma Galda z Gdańska odpowiedź na to pytanie poznała ponad ćwierć wieku temu.

Firma Galda z Gdańska
Firma Galda z Gdańska

Wszystkie elementy składające się na całość biżuterii kolekcji “Drugie życie szkła” są wykonane ręcznie. Używa się tu kilku technik: kształtowania szkła na gorąco nad palinikiem pęsetami, szlifowania i polerowania szkła kryształowego, szlifowania dwóch gatunków szkła, malowania tlenkami metali i stapianie w piecu w 900*C.

Szkło maluje się ręcznie na zimno lub na gorąco tlenkami metali szlachetnych: platyny, złota oraz miedzi. Masa, której używa się do zdobienia szkła to pył szklany powstały po szlifowani, opiłki metalu i polichlorek winylu. Barwi się ją artystycznymi farbami olejnymi. Każdy paseczek składający się na wykończenie jest cięty nożem i osobno dokładany do kompozycji. Podczas produkcji nie używa się sztanc, odcisków i odlewów.

“Drugie życie szła” to znaczy, że się nic w pracowni nie marnuje i wszystkie elementy które ktoś by wyrzucił ja wykorzystuje. Tu chodzi o to że to szkło, które jest fragmentarycznie przeze mnie użyte jest uszlachetniane, wkładam w to wiele pracy wykorzystując nawet pył szklany, małe elementy o trzech milimetrach średnicy. One zostają po robieniu witraży. Znam stare technologie renowacji szkła. – mówiła Danuta Charytoniuk z firmy Galda Gdańsk.

W ofercie firmy znaleźć można standardową biżuterię, wisiory, naszyjniki oraz realizowane na specjalne zamówienie, niestandardowe projekty.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ