Polska

Jak wygląda słoń leśny? W Koninie można obejrzeć prawie kompletny szkielet.

2023-01-14 13:37:48 redakcja@produkty-lokalne.pl

Kiedy padł miał najprawdopodobniej 50 lat, około 4 metry wysokości i ważył ponad 8 ton. A żył około 100 tysięcy lat temu. Szkielet słonia znaleziono w 1984 roku podczas prac na terenie odkrywki „Jóźwin” w Kopalni Węgla Brunatnego „Konin”.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
Słoń leśny występował w interglacjale eemskim niemal w całej Europie. Jednak w niewielu miejscach zachował się tak kompletny szkielet zwierzęcia - w Polsce są trzy, ale koniński jest najbardziej okazały. Wykopane kości zostały poddane pracom w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie oraz w Zakładzie Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kilka lat temu prace powtórzono.
 
Ekspozycja poświęcona słoniowi została urządzona w spichlerzu Muzeum Okręgowego w Koninie. Największą atrakcją jest szkielet oraz model słonia w skali 1:1 wykonany przez Krzysztofa Kuchnio i Martę Szubert. Wystawa to także zdjęcia z prac przy wydobywaniu i konserwacji szkieletu, plansze pokazujące występowanie słonia leśnego i środowisko jego życia. Z innych wykopalisk prezentowane są kości nosorożca włochatego, nosorożca leśnego, mamuta włochatego, tura i żubra kopalnego.

Spichlerz jest miejscem upamiętniającym historię konińskiego kopalnictwa. Ekspozycja przybliża powstanie węgla, sposoby jego wydobycia, obróbki i wykorzystania w przemyśle. Sporo miejsca poświęca historii i tradycji górniczej. Można na niej zobaczyć także minerały i skały solne z kopalni soli w Kłodawie.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ