Lokalność

Jesteśmy wodą, tej ubywa

2022-03-22 20:46:23 redakcja@produkty-lokalne.pl

Jesteśmy wodą - Ziemia w ponad 70% pokryta jest wodą. Podobnie ciało człowieka. I jej najbardziej potrzebuje do życia. Chociaż zasoby wody pitnej kurczą się w zastraszającym tempie. A winni jesteśmy my sami. Warto o tym pomyśleć w Światowym Dniu Wody, który przypada 22 marca.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
Skąd wzięła się woda? Część wydostała się z wnętrza globu wraz magmą, część powstała z połączenia wodoru z tlenem znajdujących się w atmosferze. Przede wszystkim to "krople" z komet i asteroidów, które przez miliardy lat zderzały się z naszą planetą. Największe zasoby wód są w oceanach i morzach. Jest to więc woda słona. Niewiele ponad 3% to wody słodkie. "Woda istnieje również w powietrzu jako para wodna, w rzekach i jeziorach, w czapach lodowych i lodowcach, w glebie jako wilgotność gleby, a w warstwach wodonośnych jako woda gruntowa. I nie zapomnij o wodzie w roślinach i zwierzętach, a także we własnym ciele" - USGS - science for a changing world.
 
Człowiek bez jedzenia może przeżyć nawet kilkanaście dni. Bez wody zaledwie kilka. Dziennie potrzebujemy min. 1,5 litra wody. Z danych portalu inzynieria.com wynika, że brak dostępu do wody dotyczy coraz większej ilości osób. "Większość krajów na świecie zmaga się z deficytem wody. Szacuje się, że ponad 1,2 mld osób ma utrudniony dostęp do wody, a 200 mln cierpi z pragnienia. Z 1,2 mld ludzi mających utrudniony dostęp do wody 63% zamieszkuje kraje Azji, 28% Afryki, 7% Ameryki Południowej i 2% Europy. W krajach Ameryki Północnej i Australii nikt nie ma ograniczonego dostępu do wody".
 
Ekologiczna organizacja Klub Gaja pisze na swojej stronie, że Cypr i Barcelona wodę pitną dostarczają tankowcami. A Szacunkowo ok. 140 mln. mieszkańców Europy nie ma w mieszkaniach dostępu do wody pitnej. Rozwój cywilizacji - konsumpcja, przemysł, rolnictwo sprawia, że zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Równocześnie wody ubywa. Powodów jest wiele, od zanieczyszczenia środowiska, przez wycinkę lasów i powiększanie obszarów zabudowanych i przemysłowych. Zapotrzebowanie na wodę w ciągu najbliższych 40 lat wzrośnie o ok. 20%.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ