Kawy

Kawa żołędziówka

2011-10-17 13:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Kawa z żołędzi? Czemu nie! Zwłaszcza, że jest ekologiczna, bez barwników, konserwantów i rodem z polskich dworów szlacheckich.

Firma Dary Natury
Firma Dary Natury

Dary Natury to firma działająca w branży zielarskiej oraz zdrowej żywności. Firma położona jest w południowej części województwa podlaskiego, w powiecie siemiatyckim, w małej, położonej wśród lasów wiosce Koryciny. Rejon wokół firmy charakteryzuje się dużą lesistością oraz zróżnicowaniem terenu. Warunki te sprzyjają występowaniu dużej ilości roślin, które są zbierane jako surowiec zielarski. W tej okolicy od wielu pokoleń istnieje również tradycja zbierania roślin zielarskich ze stanu naturalnego.

Tereny leśne położone wokół zakładu należą do Nadleśnictwa Rudka. Dziewięć leśnictw z tego nadleśnictwa, na terenie których pozyskiwane są surowce zielarskie, zostało objętych certyfikatem ekologicznym, co w sumie stanowi kilkanaście tysięcy hektarów. Dzięki temu działalność, polegająca m.in. na pozyskaniu roślin z natury, nie ma ujemnego wpływu na otaczające nas środowisko. Surowce używane w produkcji pochodzą z terenu Nadleśnictwa Rudka i obszarów certyfikowanych oraz z gospodarstw ekologicznych.

Owoc maliny, liść pokrzywy, kwiat nagietka i kłącze pięciornika – tego używamy w herbatkach, nagietek jest niezbędny przy mieszankach kąpielowych. Hitem jest kawa żołędziówka – to sto procent żołędzi, prażonych i mielonych. Parzymy taką kawę, tak jak kiedyś, przed wiekami gdy nie było w Polsce kawy naturalnej, a stosowano żołędzie. Obecnie klienci najbardziej interesują się herbatkami owocowymi – mówiła Alicja Bereszczuk.

Ekologiczna kawa żołędziówka wytwarzana z mielonych prażonych żołędzi z dodatkiem aromatycznych przypraw. Składniki zawarte w kawie żołędziówce działają wzmacniająco na żołądek, wątrobę i śledzionę dając przy tym uczucie sytości. Kiedyś pita była zarówno na dworach, jak i w wiejskich chatach, szczególnie przez osoby osłabione, po przebytych chorobach.

Obecnie zbiorem składników niezbędnych do wytworzenia produktów firmy “Dary natury” zajmuje się 300 osób.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ