Polska

Lista Produktów Tradycyjnych - Ser suszony podlaski

2021-04-09 10:28:30 red za Lista Produktów Tradycyjnych/gov.pl

W 2007 roku na listę produktów tradycyjnych został wpisany ser suszony podlaski. Wyglądem przypomina on klin o słomkowej, niekiedy lekko żółtej brawie. Ma bardzo intensywnym smak i zapach, który zawdzięcza półrocznemu procesowi suszenia i dojrzewania. Ser suszony podlaski jest trwały, aromatyczny i bardzo smaczny.

Ser suszony podlaski/źródło: gov.pl
Ser suszony podlaski/źródło: gov.pl

- Suszenie serów na Podlasiu może poszczycić się wielowiekową tradycją, o czym pisał wybitny badacz Podlasia, etnograf i folklorysta, Zygmunt Gloger: „W serniku świeżo robione sery suszą.”  - czytamy na stronie Listy Produktów Tradycyjnych.

Sery suszono w suszarniach zwanych sernikiem lub lesicą (które znajdowały się przy każdym dworze i dworku) - Była to zadaszona, przewiewna, umieszczona na czterech słupach budowla, do której wchodziło się po drabinie. Drobniejsi gospodarze suszyli sery w szczycie domu lub na strychu w krytym koszu wiklinowym, gdzie przechowywali je również na czas zimy - czytamy dalej.

Na Podlasiu tradycja przetrwała, a najlepszym przykładem jest ziemia sokólska (tuż przy granicy z Białorusią) gdzie ser suszony jest jednym z ciekawszych produktów wytwarzanych na tym terenie. - Mieszkańcy regionu potwierdzają, że jeszcze przed 1970 rokiem widok suszącego się sera w szczytach wiejskich domów na Sokólszczyźnie był widokiem codziennym i zwyczajnym. Wytwarzanie sera suszonego miało również głębokie uzasadnienie praktyczne. Przygotowywało się go zwłaszcza na okres zimy, na czas kiedy w gospodarstwach występował niedobór mleka. W okresie wiosenno-letnim mleka było pod dostatkiem, więc zapobiegliwe gospodynie robiły w ten sposób zapasy. Zimą sery suszone były prawdziwym rarytasem – zwłaszcza, że nadawały się do smażenia (na maśle), dzięki czemu wyrób ten nabierał dodatkowych walorów smakowych. Ser suszony podlaski zasługuje na szczególne zainteresowanie nie tylko ze względu na walory smakowe, lecz również na wyjątkową trwałość - czytamy na stronie LPT.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ