Turystyka

Miejsca w Polsce, które trzeba zobaczyć: Stara Kopalnia w Wałbrzychu

2020-11-13 12:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu to modelowy przykład rewitalizacji zamkniętej kopalni, a konkretnie Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. To niezwykłe miejsce, w którym nie tylko dowiemy się jak pracowali górnicy, ale też doświadczymy kultury i sztuki na najwyższym poziomie. Całość dopełnia baza hotelowa.

fot. MW
fot. MW

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu to wyjątkowy punkt na turystycznej mapie Polski. Zakończona w 2014 roku rewitalizacja największej wałbrzyskiej kopalni przyniosła fantastyczne efekty. Na obszarze 4,5 hektara znajduje się mnóstwo zabytkowych obiektów. Dzięki wykwalifikowanym przewodnikom, którzy przed laty pracowali w KWK „Julia” możemy poznać zakamarki dawnej kopalni oraz specyfikę trudnej pracy górnika, a także obrzędy górnicze czy techniki związane z eksploatacją węgla.

Dzięki spacerowi, który trwa około godzinę możemy zobaczyć kopalniany park maszynowy i sprzęty, które gdyby tylko zaistniała potrzeba wydobycia mogą być bez problemu uruchomione! Największe wrażenie sprawia jednak możliwość spojrzenia na część „jeszcze niezrewitalizowaną” gdzie widać dokładnie warunki w jakich pracowano przed laty.

Dla zwiedzających dostępna jest także wieża widokowa oraz podziemia, w których na własnej skórze można doświadczyć jak pracowali górnicy w Wałbrzychu.

Nie dziwi fakt, że to miejsce zdobyło wiele tytułów i wyróżnień, jak chociażby w 2015 roku „Zabytek Zadbany”.

W halach Muzeum Przemysłu i Techniki oraz Galerii Sztuki Współczesnej odbywają się koncerty, przedstawienia, wernisaże, które umilają czas nie tylko rodowity mieszkańcom Wałbrzycha, ale przyjezdnym z całej Polski, a nawet i świata.

Znakomitym dopełnieniem rewitalizacji są pokoje gościnne i kawiarnia w części hotelowej.4

Stara Kopalnia w Wałbrzychu to idealne miejsce na weekendowy wyjazd, a bliskość Zamku Książ powoduje, że nie będziemy narzekali na nudę.

Chcesz poznać lepiej Starą Kopalnię w Wałbrzychu? Wejdź na stronę - https://starakopalnia.pl/

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ