Polska
Nawilży skórę, zjonizuje powietrze i ruszy zardzewiałą sprężynę. Wosk pszczeli
2023-02-19 13:19:37
redakcja@produkty-lokalne.pl
Chociaż wosk pszczeli jest produktem ubocznym powstającym przy produkcji miodu, to w ulu nic nie może się zmarnować. Pszczoły używają go do budowy plastrów, człowiek wykorzystuje go w produktach leczniczych i kosmetykach.
Wosk jaki znamy to skupisko łusek. Każda ma wielkość główki od szpilki.
- Produkcją wosku zajmują się pszczoły w 12-18 dniu swojego życia... Do wyprodukowania około 0,5 kilograma wosku potrzebne jest 800 000 łusek. W celu ich wytworzenia pszczoły muszą odwiedzić mniej więcej 17 milionów kwiatów i zebrać prawie 4 kilogramy miodu - wylicza James E. Tew w książce "Miodzio! Jak założyć ul, hodować pszczoły i produkować miód".
Pszczoły plastry wosku zaczynają wytwarzać w momencie kiedy zapełniły już wszystkie dostępne w ulu plastry. I jeśli jest zapotrzebowanie, czyli jest odpowiednia ilość nektaru, z którego mogą zrobić miód.
Świece
Najbardziej znanym produktem z wosku pszczelego są świece. Obecnie stosowane są zdrowotnie. Mają orzeźwiający zapach, działają kojąco i poprawiają nastrój. Ujemnie jonizują powietrze, co korzystnie wpływa na drogi oddechowe. Palące się świece z wosku pszczelego łagodzą objawy alergii i astmy.
Jony neutralizują także promieniowanie wydzielane przez urządzenia elektroniczne.
Zdrowie i uroda
Zawarte w wosku estry i beta karoten oraz flawonoidy mają działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne, a także regenerujące. Takie działanie ma również witamina A. Skwalen chroni przed drobnoustrojami.
Z tego powodu wosk pszczeli jest jednym z bardziej cenionych produktów w medycynie i kosmetologii. Można go znaleźć w maściach i plastrach oraz kremach.
Przemysł
Właściwości, z których korzysta medycyna i kosmetologia sprawdzają się także w przemyśle. Z wosku produkowany jest papier woskowy oraz środki konserwujące skórę i drewno. Sprawdza się także jako smar ruchomych elementów metalowych.
Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl