Europa

Niedziela na słodko - 13 sierpnia Wielkopolski Dzień Pszczół przy Bazylice Św. Józefa

2023-08-06 17:33:57 reklama@calisia.pl

Każdego roku w miesiącu sierpniu obchodzony jest w Polsce Wielki Dzień Pszczół, którego ideą jest edukacja społeczeństwa o szczególnie istotnej roli tych owadów dla człowieka i dla ekosystemu. Pszczoły to owady, które służą człowiekowi na wiele różnych sposobów, poczynając od produkcji miodu po zapylanie roślin owadopylnych. Naszym obowiązkiem jest odwdzięczyć się tym bardzo pożytecznym owadom wspierając pszczelarzy w utrzymaniu rodzin pszczelich na odpowiednim poziomie zdrowotnym, co Samorząd Województwa Wielkopolskiego od wielu lat czyni.

760,0,0,plakat
760,0,0,plakat

W obliczu niezwykle istotnego problemu, jakim jest wymieranie pszczół, Samorząd Województwa Wielkopolskiego od 2018 roku realizuje Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich”. W ramach tego programu co roku przekazywane jest 2 mln zł jako wsparcie dla wielkopolskich pszczelarzy na zakup węzy pszczelej i pokarmów pszczelich. Oprócz bezpośredniego wsparcia Samorząd Województwa Wielkopolskiego dofinansowuje zakup sadzonek drzew miododajnych.

 

Pokazanie roli pszczół w życiu człowieka – to cel wielkiego i wyjątkowego wydarzenia plenerowego organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Bardzo się cieszę, że po raz trzeci możemy spotkać się w Kaliszu by uczcić Wielki Dzień Pszczół. Naukowcy wyliczyli, że gdy zginie ostatnia pszczoła, to zaledwie 4 lata później wymrze ludzkość. Chcemy pokazać jak ważną rolę w naszym życiu pełnią pszczoły, jak należy o nie dbać, a jednocześnie pokazywać jak wiele produktów związanych jest z ich pracą. Dlatego bardzo serdecznie zapraszam do uczestnictwa w tym święcie i wspólnego zwiedzania stoisk wystawowych prezentowanych przez pszczelarzy z naszego regionu – mówi Krzysztof Grabowski – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Dotychczas z wielkim sukcesem frekwencyjnym wojewódzki samorząd zorganizował dwie edycje tego wydarzenia. Tegoroczny Wielkopolski Dzień Pszczół rozpocznie się 13 sierpnia od godziny 12:00. W tym roku miejscem imprezy będzie teren Parku Miejskiego przy Bazylice św. Józefa w Kaliszu.

W ramach wydarzenia czeka wiele atrakcji m.in. jarmark pszczelarski, pokazy bartnictwa, pasieka edukacyjna czy pokazy wirowania miodu. Będą także liczne atrakcje i animacje dla dzieci i młodzieży z miodem w roli głównej, nie zabraknie także dmuchanych zamków – dodaje Szymon Wdowczyk, p.o. Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
Zapraszamy wszystkich Państwa do wspólnego świętowania w niedzielę 13 sierpnia, od godz. 12:00 na terenie Parku Miejskiego przy Bazylice św. Józefa w Kaliszu.

Niedziela  13 sierpnia

12:00 – 18:00

Oficjalne otwarcie wydarzenia: godz. 13.30

Park Miejski przy Bazylice św. Józefa

Wstęp bezpłatny !

 

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ