Żywność

Niepozorny chwast, który zawładnął kuchnią, medycyną i kosmetyką

2023-03-11 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Kiedyś chwast. Obecnie roślina wychwalana za właściwości zdrowotne i odżywcze. Stosowana w kuchni i kosmetyce. Może zastąpić sporo innych składników sprawiając, że będą lżejsze, zdrowsze i równie smaczne. Dlaczego niepozorny owies powinien znaleźć się w menu każdego z nas? Zapraszamy do lektury. I przygotowania chociaż raz w tygodniu owsianki na śniadanie.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Założycielka znanej marki kosmetycznej Helena Rubinstein owsiankę jadła regularnie. Wiedziała, że dbanie o urodę to nie tylko kosmetyki jakie na siebie nakładamy, ale też wszystko, co zjadamy połączone z ruchem. Dlatego dzień zaczynała od własnej wersji owsianki, którą podawała też przed zabiegiem paniom zaglądającym do jej salonu piękności. Tak głosi legenda. Fakt jest taki, że pochodząca z Krakowa rewolucjonistka rynku kosmetycznego dożyła 95-lat. W zdrowiu i urodzie, a wielu upatruje w tym efektu jej filozofii życia, którego jednym z filarów była zdrowa dieta, a tę oparła właśnie na owsie.

W czym tkwi sekret? W bogactwie składników jakie ma każde małe ziarno. Dzięki nim owies uważany jest za jeden najzdrowszych pokarmów świata. Biorąc go pod lupę dojrzymy tam mnóstwo witamin, z których dominują te z grupy B, a obok nich wapń, magnez, sód i potas, czyli niezbędne nam pierwiastki. Jest też sporo lekkostrawnego białka, dobrych tłuszczów i węglowodanów oraz błonnik.

Takie zestawienie dobrze wpływa na nasze zdrowie. Najpopularniejszą właściwością owsa jest jego dietetyczne działanie. Błonnik, który pęcznieje w żołądku na długo utrzymuje uczucie sytości, a do tego reguluje przemianę materii i wymiata z naszego organizmu zbędne składniki oraz zapobiega wchłanianiu się złego tłuszczu. W czasie gotowania zawarte w błonniku substancje zamieniają się w śluz, który chroni jelita przed podrażnieniami.

Zdrowe jelita to większa odporność organizmu. Układ immunologiczny stymulują także beta – glukany (one odpowiadają za śluzowienie podczas gotowania owsa), które przy okazji mają właściwości prebiotyczne wpływając na florę bakteryjną. Oznacza to, że są niezastąpione w czasie terapii lekowych.

Błonnik, którego owies ma nieprzebrane ilości zapobiega szybkiemu wzrostowi poziomu glukozy we krwi i obniża indeks glikemiczny posiłków. Dlatego jest zbawieniem nie tylko dla dbających o figurę i walczących z nadwagą, ale także dla cukrzyków. Diabetycy na pewno skorzystają też z dobroczynnego wpływu cukrów złożonych jakie są w owsie. Fruktany dostarczają energii bez korzystania z insuliny.

Z innych zdrowotnych właściwości owsa warto wspomnieć o ich wpływie na układ moczowy. Flawonoidy i saponiny działają moczopędnie, a te drugie związki także przeciwgrzybiczno i przeciwdrobnoustrojowo. Krystalizacji składników mineralnych i odkładaniu się kamieni moczowych zapobiega też krzemionka.

Ziarna to nie wszystko. Cały owies to odżywcza bomba dlatego warto do diety dołożyć też otręby, z których podobnie jak z płatków można zrobić peeling lub maseczkę. Połączone z odrobiną wody i miodem i położone na twarz, szyje i dekolt a także dłonie doskonale odżywią skórę. Koncerny kosmetyczne i farmaceutyczne chętnie sięgają też po ziele oraz słomę owsianą. A przede wszystkim upodobały je sobie firmy wytwarzające bio i eko produkty.



OWSIANKA - przepis na naszą, którą jemy regularnie na śniadanie

SKŁADNIKI

- płatki owsiane górskie – 40 gramów

- łyżeczka świeżo mielonego siemienia lnianego

- kilka owoców suszonej żurawiny (wspiera układ moczowy)

- trzy suszone śliwki, mogą być też świeże lub mrożone (wspomaga trawienie)

- jabłko

 

PRZYGOTOWANIE

Jabłko ścieramy na grubych oczkach. Zalewamy wodą (tak by zakryła owoc), dodajemy żurawinę oraz pokrojone śliwki. Doprowadzamy do wrzenia, a później gotujemy kilkanaście minut pod przykryciem na małym ogniu. Pod koniec dodajemy płatki owsiane i zmielone siemię lniane. Trzymamy na ogniu jeszcze minutę lub dwie.

Zostawiamy na noc. W tym czasie owsianka pęcznieje. Rano możemy zjeść na zimno lub podgrzać – w zależności od upodobań, ale zimą zdecydowanie polecamy na ciepło. Na wierzch kładziemy łyżkę jogurtu naturalnego, posypujemy cynamonem i polewamy odrobiną miodu. Możemy dodać też orzechy lub trochę startej, gorzkiej czekolady.

Oczywiście możemy też dodać inne owoce. Nasze ulubione lub sezonowe.

CIASTKA OWSIANE

SKŁADNIKI

Płatki owsiane – szklanka

Banan – koniecznie dojrzały

Bakalie i orzechy – oczywiście nasze ulubione

 

PRZYGOTOWANIE

Banana, bakalie i orzechy siekamy. Dodajemy płatki owsiane i mieszamy tak by powstała masa. Formujemy ciastka. Układamy na blasze, którą wstawiamy do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika (termoobieg). Pieczemy około 15 minut. Możemy polać gorzką czekoladą

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ