Podróż w czasie. Skansen Wsi Łowickiej w Murzycach [Zdjęcia]

2021-06-25 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Już na parkingu czuć zapach kwitnących drzew, kwiatów i traw. Wszystko podsycał deszcz, który spadł chwilę wcześniej. Przywitał nas niezmącony niczym spokój i ćwierkanie młodych dzięciołów, których rodzice gniazdo uwili tuż przy wejściu, do świata, w którym czas się zatrzymał. Trafiliśmy w idealnym momencie by odwiedzić Skansen Wsi Łowickiej i chociaż drugi moment się nie powtórzy to miejsce warte jest odwiedzenia. Chociaż na chwilę można przenieść się do czasów kiedy czas płynął wolniej i pozwalał na rozkoszowanie się każdą minutą.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Skansen to kilkadziesiąt oryginalnych chat i budynków gospodarczych z terenu całego regionu łowickiego. W środkowej części stoi drewniany kościół z plebanią oraz wiatrak koźlak. Znalazło się też miejsce dla strażnicy i kilku pojazdów jakimi przez lata jeździli ochotnicy do pożarów. Wszystkie obiekty pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, ale do Maurzyc trafiły w różnym okresie.

Układ takich budynków był prosty. Wchodziło się do sieni, z której przechodziło się do izb. W zależności od zamożności gospodarza jednej lub dwóch – podobne można zobaczyć w filmie „Chłopi” według Władysława S. Reymonta. Czasami znajdowało się miejsce na pomieszczenia gospodarcze, gdzie przechowywano jedzenie. W niektórych zachowały się piece do pieczenia chleba, ale w skansenie jest także piec zewnętrzny. Ustawiony przed jednym z domów.

Część chat jest urządzona na wzór tradycyjnych łowickich domów. Można podejrzeć jak były urządzone, jakich przedmiotów używali dawni mieszkańcy, czym przyozdabiali swoje chaty więc wiele w nich słynnych łowickich wycinanek czy pająków – ozdób z bibuły, słomy i roślin, które wieszano na środku izby pod sufitem.

W jednej z chałup urządzono tradycyjną wiejską szkołę z mieszkaniem dla nauczyciela. W kolejnej odtworzono izbę ludowej artystki Bronisławy Skwarnej. Jest także karczma, z prawdziwym jedzeniem dla zwiedzających. Warto zajrzeć też do budynków gospodarczych, w których zgromadzono sporo maszyn i urządzeń ułatwiających pracę w polu. W środku można także obejrzeć przeniesiony do skansenu w 2006 roku kościół pw. Św. Marcina z Wysokienic w gminie Głuchów. Gratka dla miłośników motoryzacji i strażaków będzie zbiór pojazdów należących do tych formacji z okolic Łowicza. Z bliska można przyjrzeć się także koźlakowi, który trafił do Maurzyc w 2002 roku.

W skansenie chaty ułożono według schematu starej wsi, który dominował w pierwszej połowie XIX wieku. W takich wioskach domu budowano w układzie owalu tak by po środku kształtował się plac. Drugi schemat wsi ulicówki zdominował przestrzeń pod koniec XIX wieku.

Skansen położony jest w Maurzycach. Z dala od głównej drogi biegnącej z Łęczycy do Łowicza. Zdecydowanie warto zboczyć z trasy i spędzić kilkadziesiąt minut włócząc się od chaty do chaty, wąchają rosnące w przydomowych ogródkach kwiaty, zioła na łąkach i okalające wszystko drzewa.

http://muzeumlowicz.pl/skansen_w_maurzycach/

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ