Gastronomia

Restauracja Gryfon Jastarnia – pyszne dania rybne i… historyczne!

2016-03-28 11:30:00 Jakub Chojak

„W żadnym lokalu na wybrzeżu nie znajdziesz tak wyśmienitych regionalnych potraw kaszubskich jak również specjałów rybnych kuchni śródziemnomorskiej” – takim hasłem reklamuje się popularna na Mierzei Helskiej restauracja. Gryfon w Jastarni działa od 2007 roku i jest kontynuacją gastronomicznych tradycji rodziny Lisakowskich. W restauracji możecie spróbować przepysznych ryb: Łosoś, flądra, dorsz, śledź, makrela z grilla lawowego i z pieca, bez tłuszczu w pachnących ziołach. Restauracja posiada własną wędzarnię, sprzedaje również półmiski przekąsek rybnych oraz przygotowane ryby na grilla.

Od 1989 właściciel restauracji Gryfon pracował w stołówce rodzinnego pensjonatu prowadzonego przez Wiesławę Lisakowską w Jastarni. Lokal usytuowany jest 150 m od brzegu Bałtyku, w zabytkowej części Jastarni, w pobliżu muzeum etnograficznego “Chata Rybacka” oraz renesansowego kościoła. Położenie sprawia, że lokal staje się ciekawym przystankiem w podróży przez Półwysep Helski, 50 m od restauracji znajduje się parking z miejscami dla autokarów.

Szef kuchni Restauracji Gryfon czerpie z bogatych źródeł lokalnych surowców i tradycji kulinarnych. Specjalnością są dania rybne ściśle podporządkowane sezonowości występowania poszczególnych gatunków: maj – czerwiec – belony; lipiec- sierpień – flądry i węgorze; wrzesień – październik – troć wędrowna, listopad – kwiecień – łosoś i dorsz. Na co dzień można skosztować wyjątkowych dań ze śledzi, makreli czy turbota. W ofercie restauracji Gryfon można znaleźć dania historyczne i endemiczne np: ksyny – flaczki z węgorzy; wędzówki – podpiekane na węglu drzewnym suszone flądry; jastarickie kolbosy – kiełbasy podsuszane z krojonego mięsa; frekase – gotowana kura w białym sosie z rodzynkami; wędzone łososie, flądry, węgorze i wiele innych kaszubskich dań regionalnych.

Więcej informacji o Restauracji Gryfon dowiecie się na: http://www.restauracja-gryfon.pl/kontakt.html

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ