Polska

Światowy Dzień Pszczół

2023-05-20 10:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

20 maja na całym świecie jest obchodzony, jako Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony na wniosek Słowenii w grudniu 2017 r., rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Bo właśnie 20 maja 1734 r. urodził się Anton Janša, słoweński pszczelarz i malarz, uznawany za pioniera nowoczesnego pszczelarstwa.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Dzięki nim mamy co jeść i możemy odpoczywać wśród kolorowych i pachnących kwiatów. Rola pszczół w życiu człowieka jest nieoceniona więc w ich dniu zróbmy coś pożytecznego dla tych małych i wyjątkowych owadów, tak jak one robią wiele ważnych rzeczy dla nas. Posadźmy kwiaty, miododajne drzewa, w ogrodzie lub na balkonie zróbmy dla nich poidełka przy których odpoczną. Skorzystają z nich też inne, równie ważne zapylacze. 

O pszczołach myślimy przede wszystkim w kontekście miodu, którym dzielą się z człowiekiem od ponad 4,5 tysiąca lat. Jednak owady te niewielkie owady zamieszkują Ziemię od 150 milionów lat i od początku są jednym z najważniejszych ogniw pozwalających trwać roślinom i innym zwierzętom. W tym oczywiście człowiekowi. 
 
Pszczoła wylatując z ula odwiedza około 100 kwiatów. Zwsze tego samego gatunku. Zbiera z nich pyłek, którym żywi się cała rodzina. Równocześnie zapyla rośliny, dzięki temu dają plon. Zapylaczom zawdzięczamy 1/3 żywności. I możliwość podziwiania niejadalnych roślin w pełnej krasie. 
 
Dodatkowo dostajemy miód. Każda mała pszczółka w ciągu swojego życia produkuje go zaledwie w ilości 1/12 łyżeczki. Im więcej miododajnej roślinności tym łatwiej mogą zdobyć pokarm. 
 
Ostatnie kilkadziesiąt lat to zmniejszanie pól uprawnych, likwidowanie wielokwiatowych ogrodów i betonowanie miejsc dających wcześniej pożytek zapylaczom. Człowiek ofiarował też owadom zanieczyszczenie powietrza i miliony ton środków ochrony roślin, które zabijają owady. 
 
Dzień Pszczoły ma przypominać, że człowiek by przeżyć potrzebuje owadów - nie chemii w rolnictwie i równo przyciętych trawników a zapylaczy, które od milionów lat podtrzymują życie na Ziemi. 
 
Wystarczy kilka kwiatów w ogrodzie lub na parapecie i naczynie z wodą by pomóc pszczołom. I rozwaga rolników w korzystaniu ze sztucznych środków. 

Dlatego warto o nie dbać ponieważ: "Jeśli zginą pszczoły, człowiek przeżyje tylko cztery lata"

https://www.pomagamypszczolom.pl/o-pszczolach/

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ